Ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στην κεντρική σάλα του ΣΕΦ (19:15, ΕΡΤ3), στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών.

Η σειρά βρίσκεται ήδη στο 2-0 υπέρ των “ερυθρόλευκων”, αφού μεταφέρονται οι νίκες από την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός έχει και το πλεονέκτημα έδρας, ενώ ο πρωταθλητής κρίνεται στις 4 νίκες.

Η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς θέλει να εκμεταλλευτεί τον παράγοντα έδρα, να κάνει το 3-0 και να πάρει σημαντικό προβάδισμα ενόψει του δεύτερου ματς στην έδρα των “πράσινων”, την Κυριακή (8/5).

Ο προπονητής του Ολυμπιακού δήλωσε:Αν και έχουμε παίξει ήδη τρεις φορές με τον Παναθηναϊκό στη σεζόν, μαζί με το Κύπελλο, αυτή τη στιγμή δεν γνωρίζουμε πως θα παρουσιαστούν οι ομάδες μετά από ένα τόσο μεγάλο διάλειμμα χωρίς παιχνίδια. Θα είναι πολύ σημαντικό, ποια ομάδα θα μπορέσει να μπει ψυχολογικά στον αγώνα πιο γρήγορα. Καλούμε τους φιλάθλους μας στη μεγάλη σάλα του ΣΕΦ, να δώσουν στην ομάδα την έξτρα ενέργεια! Θα τα δώσουμε όλα στο γήπεδο για τη νίκη”.

Από την πλευρά της, η Αγγελική Νικολοπούλου είπε:Έφτασε επιτέλους η ώρα των τελικών! Το ματς είναι πολύ σημαντικό και θέλουμε τη νίκη, για αυτό πρέπει να μείνουμε στο πλάνο μας για 40 λεπτά και να περιορίσουμε τα δυνατά… χαρτιά του Παναθηναϊκού. Χρειαζόμαστε τη νίκη σε αυτό το πρώτο ματς, για να έρθουμε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του μεγάλου μας στόχου, του πρωταθλήματος. Είναι σημαντικό, που ξεκινάμε στην έδρα μας τη σειρά και θέλουμε να την αξιοποιήσουμε, για να πάρουμε τη νίκη, για να φτάσουμε στο 3-0 τη σειρά με τον Παναθηναϊκό”.

Στον Παναθηναϊκό παρελθόν αποτελεί η Λινέτα Κάιζερ, κάτι που σημαίνει ότι η Ριντ θα αγωνιστεί… αναγκαστικά στη θέση του σέντερ.

Τσαρούχα, Θεονάς και Μηλαπίδης θα είναι οι τρεις διαιτητές της αποψινής αναμέτρησης.

ΤΕΛΙΚΟΙ

(Ο πρωταθλητής κρίνεται στις τέσσερις νίκες, ενώ μεταφέρονται τα αποτελέσματα από την κανονική περίοδο)