Το τρίτο συνεχόμενο Πρωτάθλημα Ελλάδας κατέκτησαν την Κυριακή στο ΣΕΦ οι Γυναίκες του Ολυμπιακού που νίκησαν στον 5ο τελικό τον Παναθηναϊκό με 61-45 κι έκαναν το 3-2 στις νίκες.

Η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν αυτή που έκανε όλη τη δουλειά. Κράτησε πολύ χαμηλά το σκορ των φιλοξενούμενων, τις οποίες μάλιστα οδήγησε σε 21 συνολικά λάθη!

Ακόμα κι αν έπαιζε χωρίς τη Βίτολα για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι, λόγω του κατάγματος στη μύτη, κι ενώ έχασε και την Νικολοπούλου στην αρχή της Β’ περιόδου, η ομάδα του Θάνου Νίκλα έμοιαζε κυρίαρχη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα για να πανηγυρίσει την κατάκτηση του τίτλου.

H Μπρουκ Γουίλιαμς ήταν πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους, ενώ η MVP των τελικών, Ρεμπέκα Τόμπιν, είχε 10 πόντους-10 ριμπάουντ, κι η Χριστινάκη 11 πόντους,

Για τον Παναθηναϊκό που είχε 4/24 τρίποντα, η Αλέιν είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ.

Η Αγγελική Νικολοπούλου έκανε ένα προσωπικό σερί 4-0, μετά το προβάδισμα 4-6 του Παναθηναϊκού, κι έδωσε το “σύνθημα” για την ομάδα της.

Ο Ολυμπιακός έκλεισε με 8-0 το δεκάλεπτο, με 12-6, στο πρώτο δείγμα του τι θα δούμε σε αυτόν τον τελικό, με τις άμυνες σε πρώτο ρόλο, μεγάλη αστοχία, αλλά και πολλά λάθη, ειδικά από τις φιλοξενούμενες.

Στην αρχή της Β’ περιόδου η Νικολοπούλου τραυματίστηκε στο αριστερό της γόνατο, και μεταφέρθηκε στα αποδυτήρια, μην μπορώντας να συνεχίσει στον αγώνα.

Οι παίκτριες του Νίκλα όμως, έμειναν πιστές, κυρίως στο αμυντικό τους πλάνο κι έχτισαν διαφορά.

Κράτησαν άποντο τον Παναθηναϊκό για εννέα λεπτά, μετατρέποντας, το 4-6 σε 17-6, με 13-0. Η Τσβίτκοβιτς πέτυχε 5 μαζεμένους πόντους για την ομάδα της Καπογιάννη που μείωσε 19-11, όμως τα λάθη των “πράσινων” δεν τους επέτρεψαν να μειώσουν περισσότερο. Ο Ολυμπιακός έκλεισε το ημίχρονο στο +13, 27-14, έχοντας αφήσει τον Παναθηναϊκό σε 5/26 σουτ και 11 λάθη!

Το σκληρό παιχνίδι συνεχίστηκε φυσικά στο δεύτερο μισό, όπου πέρασαν σχεδόν 4 λεπτά για το πρώτο καλάθι. Με την Τόμπιν να είναι το κλειδί στην άμυνα, οι παίκτριες του Νίκλα έφτασαν στο +16, 38-22 για να κλείσουν τα 30′ στο 39-26.

Δύο συνεχόμενα τρίποντα της Καρλάφτη από την αδύνατη πλευρά, οδήγησαν στο +19 τις “ερυθρόλευκες”, 45-26 κι Τόμπιν έκανε το +21, με το 47-26.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε μια αντίδραση, μείωσε σχεδόν στα μισά τη διαφορά, 49-39 στα 3:40 με τη Σωτηρίου. Η Μπρουκ Γουίλιαμς με τρίποντο “ξεκόλλησε” για λίγο την επίθεση των γηπεδούχων στα 3:22 κι αμέσως μετά με ένα ζευγάρι βολών έγραψε το 54-39 στα 2:49.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 27-14, 39-26, 61-45

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Θεωνάς, Τεφτίκης

Ολυμπιακός (Νίκλας): Γουίλιαμς 16(1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα 2, Νικολοπούλου 6, Καρλάφτη  9(3), Δίελα 3(1), Χριστινάκη 11, Κολλάτου 4(1), Τόμπιν 10.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 8(2), Καρακασίδου, Παυλοπούλου 2, Τσβίτκοβιτς 7(1), Σωτηρίου 3, Αλεξανδρή 5(1), Τζόουνς 5, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 15, Χαιριστανίδου.