Η Ελευθερούπολη επέστρεψε εμφατικά στις νίκες την Παρασκευή (11/02) καθώς επικράτησε εκτός έδρας της Δάφνης Δαφνίου με 94-70, σε αγώνα που άνοιξε την “αυλαία” στη 16η αγωνιστική της Α2 Ανδρών.

Έστω και προσωρινά, η Ελευθερούπολη βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, μετά από τον πρώτο της αγώνα στον Β’ γύρο, κι ενώ η υπόλοιπη αγωνιστική διεξάγεται, αύριο, Σάββατο.

Αντίθετα, η Δάφνη Δαφνίου γνώρισε τη 14η ήττα της.

Οι γηπεδούχοι κόντραραν την Ελευθερόπουλη μόνο στην πρώτη περίοδο (24-24). Ο ρυθμός άνοιξε, οι φιλοξενούμενοι πιστοποίησαν την αγωνιστική τους υπεροχή και προηγήθηκαν 57-43 στο ημίχρονο και 77-53 μετά από την τρίτη περίοδο.

Ο Διογένης Γοργόνης πέτυχε 22 πόντους για την Ελευθερούπολη, ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ, παίζοντας 23 λεπτά. Άλλους 22 πέτυχε ο Γιόβαν Τζόρτζεβιτς, συν 8 ριμπάουντ, ενώ στους 18 έφτασε ο Διονύσης Σκουλίδας.

Για τη Δάφνη Δαφνίου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζορμπατζόγλου με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 43-57, 59-77, 70-94

Δάφνη Δαφνίου (Μαρίνος): Τσορμπατζόγλου 26 (3), Ουαντίντζο-Βλαδίτσης 17 (1), Μπήλιος 9, Μπούτσικος, Κυρίμης, Ρερρές 3 (1), Καλομοίρης, Εξηνταβελώνης 12, Σταϊκόπουλος, Κυρίτσης 3 (1).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης, Ναούμης 8 (2), Γοργόνης 22 (5), Δ. Ερμείδης 2, Σκουλίδας 18 (5), Καρακεχαγιάς, Σταμπουλής 9, Π. Ερμείδης 8 (2), Πάτρας 4, Γεωργίου 1, Τζόρτζεβιτς-Μαρίνκοβιτς 22 (3).