Παρτιζάν-Ερυθρός Αστέρας

Η Παρτιζάν Βελιγραδίου επικράτησε 87-78 του Ερυθρού Αστέρα στο Game 2 των τελικών της Αδριατικής Λίγκας και βρίσκεται μια ανάσα από την κατάκτηση του τροπαίου.

Η… δουλειά για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έγινε από τους Άλεν Σμάιλαγκιτς (15π.), Τζέιμς Νάναλι (15π.), Ματίας Λεσόρ (13π.), Κέβιν Πάντερ (13π.), Ζακ ΛεΝτέι (12π.-6ρ.) και Γιαμ Μάνταρ (7π.-7ασ.).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου, από την πλευρά του, σημείωσε 8 πόντους με 4/5 δίποντα σε 11:05 στον αγώνα της Štark Arena.

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε σε καλή μέρα τον Νεμάνια Νέντοβιτς (21π.), ενώ ακολούθησαν οι Όγκνιεν Ντόμπριτς (11π.) και Φακούντο Καμπάτσο (9π.-7ασ.).

Τα highlights:

Πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, η Παρτιζάν είχε τα ηνία της αναμέτρησης, έκλεισε το ημίχρονο με καλάθι του Μάνταρ για το 44-44 και στο τρίτο δεκάλεπτο ξεχώρισε για τα καλά.

Το 49-50 έγινε 61-53, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +6, καθώς ο Λάζιτς μείωσε σε 68-62 με buzzer τρίποντο.

Στην τέταρτη περίοδο, η Παρτιζάν επένδυσε στη στιβαρή αμυντική λειτουργία, ο Καμπάτσο βγήκε με 5 φάουλ και όλα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, οι οποίοι στις 18 Ιουνίου (21:30) θα παραταχθούν για το break τίτλου στο “Aleksandar Nikolić Hall“.

Την αναμέτρηση παρακολούθησαν 18.477 φίλαθλοι, αριθμός που αποτελεί νέο ρεκόρ προσέλευσης σε αγώνα της Αδριατικής Λίγκας (είχε γίνει και στο Game 1 με 18.324 θεατές).

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 44-44, 68-62, 87-78