Η ΑΕΚ έκανε μια ακόμα υπέρβαση και λύγισε τον Απόλλωνα Πάτρας με 77-75 το βράδυ της Κυριακής στα Άνω Λιόσια.

Ήταν η 7η νίκη της σε 15 αγώνες, στη Stoiximan Basket League απέναντι στα προβλήματα που δεν σταματούν σε όλη τη σεζόν, με περιορισμένο ρόστερ και δύο παίκτες, Μαυροειδή-Πετρόπουλο, να έχουν πάρει εξιτήριο από το νοσοκομείο το πρωί.

Ο Νίκος Παππάς που ταλαιπωρείται από θλάση, πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ο Κίνο Κολόμ (12π., 12 ασίστ) έμεινε 36:42 στο παρκέ κι απέδειξε για μια ακόμα φορά την τεράστια κλάση του, ενώ ο Ίαν Χάμερ (17π., 10 ριμπάουντ, τα 5 επιθετικά) είναι η αποκάλυψη της χρονιάς!

Η απειρία του Απόλλωνα Πάτρας (5-10) και το γεγονός ότι έχει νέους παίκτες, που θα κληθούν να παίξουν πρωταγωνιστικό ρόλο, όπως ο Τζερέλ Σίμονς (18π.) έκριναν τον αγώνα, καθώς η ΑΕΚ ξέμεινε από δυνάμεις στο τέλος και το 74-64 με 3:42 για το τέλος και το 76-66 στα 2:40 έγιναν 75-74!

www.allstarbasket.grΣτα 2,9 δεύτερα ο Απόλλωνας είχε κατοχή με επαναφορά κάτω από το καλάθι της ΑΕΚ, όμως ο Φιλιππάκος έκλεψε την πάσα επαναφοράς του Δίπλαρου στον Τσαλμπούρη (18π.) κι η ΑΕΚ απέφυγε το “έμφραγμα”.

Η ΑΕΚ είχε φτάσει στο +12 στην αρχή (35-23), και στο +15 (72-57) με 6:30 για το τέλος.

Ο Απόλλωνας ξόδεψε πολλές βιαστικές επιθέσεις, ειδικά από τα 6,75 στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, προσπέρασε πρώτη φορά 46-46 στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου και πήγε στο τέλος να “κλέψει” το ματς.

www.allstarbasket.grΣτα περίεργα – κι ακατανόητα το 2022- του αγώνα, η διακοπή, με 1:37 στην τρίτη περίοδο, όταν λίγοι αμετανόητοι οπαδοί έβριζαν τους διαιτητές που αποχώρησαν στα αποδυτήρια.

Δίχως αιτία κι αφορμή, η ΑΕΚ πήγε να χάσει από τη συμπεριφορά οπαδών της το μομέντουμ κι ενώ ο ηρωικός Μαυροειδής, την είχε βάλει πάλι σε θέση οδηγού με 9-0 σερί!

Μετά από πέντε λεπτά επέστρεψαν, ο αγώνας συνεχίστηκε κι η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά στην τελευταία περίοδο φτάνοντας στο +15 με το σερί του Νίκου Παππά, που είχε πετύχει 12 από τους 16 πόντους της ΑΕΚ στα 6:18 του τελευταίου δεκαλέπτου!

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 43-41, 58-53, 77-75

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22