Πετρόπουλος ΑΕΚ
Ο Ανδρέας Πετρόπουλος

Η ΑΕΚ (2-2) δεν έπαιξε καλά αλλά λύγισε με 64-63 τον Άρη (1-3) στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, σε αγώνα της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο Ανδρέας Πετρόπουλος έβαλε γκολ-φάουλ στα 4” (64-63), έχασε τη βολή, όμως ο Χάνλάν αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας και η ΑΕΚ πήρε μια αγχωτική νίκη.

Μετά από τα δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα σε Ελλάδα και Ευρώπη, η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες και έδωσε λίγη χαρά στον κόσμο της, αν και δεν πραγματοποίησε πειστική εμφάνιση.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα και προβληματισμός στον Άρη, μετά την επική ανατροπή και τη νίκη στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο αγώνας:

Και οι δύο ομάδες έψαχναν την επιστροφή τους στις νίκες και στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ άστοχες, με αποτέλεσμα το σκορ να είναι κλειστό (36-33 υπέρ της ΑΕΚ).

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα τελείωσε το πρώτο ημίχρονο με 2/14 τρίποντα και αυτή του Γιάννη Καστρίτη είχε 4/17…

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ.

Με το σκορ ισόπαλο 51-51 (29′), ο Μπράιαν Ανγκόλα, που επέστρεψε στη δράση, πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ με 57-51 στο 34′.

Ένα τρίποντο του Πετρόπουλου έφερε την ΑΕΚ στο +10 (62-52 στο 36′), όμως ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-11 και προηγήθηκε με 62-63, 18” πριν το τέλος, με φόλοου του Τζούστον!

Ο Πετρόπουλος έβαλε γκολ-φάουλ στα 4” (64-63), έχασε τη βολή, όμως ο Χάνλάν αστόχησε στο τρίποντο της απελπισίας.

Το φινάλε-θρίλερ:

Χάμερ (14π.) και Πετρόπουλος (13π.) ξεχώρισαν από την ΑΕΚ, ενώ ο Γουίλιαμς πέτυχε 17 πόντους με 6/21 σουτ για τον Άρη. Ο Τζούστον τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 18 ριμπάουντ!