Με εκρηκτική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παρέσυρε (86-64) την πολωνική Κινγκ Στσέτσιν στα Άνω Λιόσια και παραμένει αήττητη μετά την 4η αγωνιστική του Basketball Champions League έχοντας το πλεονέκτημα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης.

Οι «κιτρινόμαυροι» έχουν πλέον ρεκόρ 4-0, ενώ οι Πολωνοί έχουν 1 νίκη και 3 ήττες.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασιστικά στο παιχνίδι και θέλησε να επιβάλλει τους κανόνες της με τον Εμφιόντου Καμπενγκέλε (15-10 στο 8’). Οι Πολωνοί αντέδρασαν (17-16 στο 10’) και έδειξαν ότι θα αποτελέσουν «σκληρό καρύδι». Η ΑΕΚ με τον Κουζμίνσκας να βοηθάει επιθετικά είχε τον έλεγχο (24-22 στο 14.30’’) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +10 (36-26 στο 20’). Ραντλ και Τίλμαν αποτέλεσαν σημείο αναφοράς για τους «κιτρινόμαυρους».

Ο χαμηλός ρυθμός και η προσπάθεια της Κινγκ Στσέτσιν να μην επιτρέψει στην ΑΕΚ να τρέξει φαίνεται πως «υπνώτισε» την ελληνική ομάδα που δεν είχε διάρκεια.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ είχε ένα μικρό προβάδισμα (47-43 στο 26’) αλλά οι Πολωνοί με τον Τόνι Μέιερ έφεραν τον αγώνα στα ίσια (47-47 στο 26.30’’). Εκεί, όλα άλλαξαν πολύ γρήγορα. Με μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα και σκορ στην επίθεση από τους ΜακΡέι και Κουζμίνσκας η «Ένωση» με ένα επιμέρους 14-1 έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +13 (61-48 στο 30’).

Ουσιαστικά, το «νερό μπήκε στο αυλάκι» η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό ρυθμό και οι Πολωνοί έδειξαν να εγκαταλείπουν κάθε προσπάθεια να αντιδράσουν. Μάλιστα, έφτασε στο +21 (71-50 στο 34’) με τους παίκτες να πανηγυρίζουν στο τέλος την τέταρτη σερί νίκη τους στο Basketball Champions League.

Κορυφαίος για την ΑΕΚ ήταν ο Τζάστιν Τίλμαν με 15 πόντους, ενώ ακολούθησαν σε απόδοση ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας με 14 πόντους, ο Εμφιόντου Καμπενγκέλε με 13 πόντους και ο Τζόρνταν ΜακΡέι με 12 πόντους.

Για την Κινγκ Στσέτσιν ξεχώρισε ο Τόνι Μέιερ με 13 πόντους και ο Αντρέι Μάζουρτσακ με 10 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Γκεντβίλας, Βοΐνοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 36-26, 61-48, 86-64.