Η ΑΕΚ έβγαλε ενέργεια και πάθος απέναντι στην εξαιρετική Λούντβιγκσμπουργκ και επικράτησε με 84-79 στην πρεμιέρα του Basketball Champions League της σεζόν 2023/24.

Οι «κιτρινόμαυροι» που αγωνίστηκαν με ελάχιστο κόσμο λόγω της τιμωρίας τους από την περσινή σεζόν, έκαναν την ανατροπή σ’ ένα παιχνίδι όπου ο αντίπαλος ήταν εξαιρετικός.

Το εντυπωσιακό στοιχείο του αγώνα ήταν ότι η ελληνική ομάδα επικράτησε παρότι είχε μόλις 2/12 τρίποντα (16.6%) και ο αντίπαλος πήρε 22 επιθετικά ριμπάουντ! Κι όμως οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα αντέδρασαν και έδειξαν επιθυμία για να φτάσουν στη νίκη και το πέτυχαν.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας ήταν εξαιρετικός με 15 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν ο Μπεν ΜάκΛεμορ (13 πόντους) και ο Τζάστιν Τίλμαν (14 πόντους). Στα τελευταία λεπτά της ανατροπής καθοριστική ήταν η συμβολή του Λάνγκστον Χολ που τελείωσε τον αγώνα με 12 πόντους και 8 ασίστ.

Από τη Λούντβιγκσμπουργκ, ξεχώρισε ο Τζέιβον Γκρέιβς με 17 πόντους και οι Μπούι (13 πόντους), Εντίγκιν (15 πόντους).

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (24-25 στο 10’ και 44-43 στο 20’). Το ίδιο συνέβη και στο δεύτερο μέρος όπου το τρίτο 10λεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 61-61 (στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, οι Γερμανοί δεν είχαν το καθαρό μυαλό που απαιτούνταν για να βγάλουν μία άμυνα ή να σημειώσουν ένα καλάθι και η ελληνική ομάδα που έδειξε χαρακτήρα και πάθος έφυγε με τη νίκη από τα Άνω Λιόσια απέναντι στην Λούντβιγκσμπουργκ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ροσό, Βούλιτς, Μάνιστε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79.

BCL 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες