Κολόμ

Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στα Άνω Λιόσια, η ΑΕΚ (13-10) λύγισε με σκορ 78-72 το Περιστέρι (9-14), για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα αγωνίστηκε… σχεδόν πλήρης μετά από πολύ καιρό (δεν πάτησαν παρκέ οι Γκρίφιν και Κόνιαρης αν και ήταν στη δωδεκάδα) και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Η ΑΕΚ έφτασε τις τέσσερις διαδοχικές νίκες και εξασφάλισε θέση στην τετράδα της κανονικής περιόδου, ενώ το Περιστέρι παλεύει να προλάβει την είσοδό του στην οκτάδα που οδηγεί στα playoffs.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με διαφορά 18 πόντων (42-24) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, το Περιστέρι ισοφάρισε 55-55 στο 29′, όμως η “Ένωση” ήταν πιο ψύχραιμη στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφτασε σε μια δύσκολη, αλλά πολύ σημαντική νίκη.

Κίνο Κολόμ (21π., 7ασ.), Ίαν Χάμερ (18π., 9ρ.) και Μπράιαν Ανγκόλα (10π., 5ρ.) ξεχώρισαν από την πλευρά της ΑΕΚ, ενώ από το Περιστέρι προσπάθησαν οι Δημήτρης Μωραΐτης (16π., 6ρ., 7ασ.), Τόμας Γκιέλο (15π.) και Βασίλης Χρηστίδης (13π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72.