Γιόκιτς

Ο Γιόκιτς αποβλήθηκε νωρίς, στην αναμέτρηση των Νάγκετς με τους Μπουλς, όμως τα τρίποντα και ο Τζάκσον κράτησαν τους πρωταθλητές στο παιχνίδι οδηγώντας τους μάλιστα στο 114-106.

Ο Γιόκιτς όταν θεώρησε ότι δεν του δόθηκε ένα φάουλ, διαμαρτυρήθηκε έντονα στους διαιτητές με αποτέλεσμα αρχικά να δεχτεί τεχνική ποινή και στη συνέχεια την αποβολή από τους διαιτητές.

Ωστόσο οι πρωταθλητές βρήκαν λύσεις με τους Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ (17π.) και Άαρον Γκόρντον (14π., 7 ριμπ., 6 ασίστ), τη στιγμή που οι Σικάγο Μπουλς έχασαν για δεύτερη φορά μέσα σε διάστημα 24 ωρών. Ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 26 πόντους, 16 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-32, 50-57, 80-92, 106-114.

«Κάστρο» στη Βοστώνη

Στο 17-5 ανέβηκαν οι Σέλτικς μετά την νίκη τους με 120-133 επί των Καβαλίερς, φτάνοντας έτσι τις 11 νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας παιχνίδια.

Ο Τζέιλεν Μπράουν και ο Τζέισον Τέιτουμ  πέτυχαν από 25 πόντους, ενώ ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε 21 πόντους (οι 6 στην 4η περίοδο, πρώτος σκόρερ των Σέλτικς μαζί με τον Χάουζερ σε αυτό το διάστημα), 10 ριμπάουντ και ο Ντέρικ Γουάιτ 17 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ.

Για τους Καβαλίερς, οι οποίοι προηγήθηκαν με διαφορά 15 πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 29 πόντους, μαζί με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ο Ντάριους Γκάρλαντ 26 πόντους και 7 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 21-31, 59-60, 94-92, 120-113.

NBA 2023-24: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη

Κλίπερς-Κίνγκς 119-99: Επαιξε 20 λεπτά ο Βεζένκοφ, σε κακή ημέρα οι “βασιλιάδες”