Ήφαιστος Λήμνου-Παναθηναϊκός

Στις 13 νίκες σε ισάριθμους αγώνες έφτασε το αήττητο σερί του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στη Betshop Basket League, καθώς το μεσημέρι της Δευτέρας (21/01) επικράτησε του Ήφαιστου στη Λήμνο με 84-62.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα της ομάδας της Λήμνου, η οποία είχε νικήσει και στους έξι προηγούμενους εντός έδρας αγώνες της, αλλά αυτή τη φορά το εμπόδιο ήταν ανυπέρβλητο!

Ο Παναθηναϊκός επιστράτευσε την άμυνά του για να επιβληθεί στον αγώνα και το κατόρθωσε με τον καλύτερο τρόπο, μέχρι να φτάσει στο +20 τη διαφορά.

Ο Ήφαιστος χρειάστηκε πέντε λεπτά για να πετύχει το πρώτο εντός παιδιάς καλάθι του και ήδη στο δεκάλεπτο η ομάδα του Ρικ Πιτίνο είχε double score, 20-10.

Προφανώς κι οι απουσίες των Μπρέιζελτον-Χαριτόπουλου, ήταν πιο εμφανείς από εκείνες των Λάνγκφορντ, Λοτζέσκι και Λάσμε για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, διαθέτει αρκετό βάθος.

Η διαφορά ποιότητας όμως είναι δεδομένη, κι από τη στιγμή που οι “πράσινοι” αντιμετώπισαν με τη δέουσα σοβαρότητα ειδικά τις αμυντικές τους υποχρεώσεις, θα ήταν δύσκολο να έλθει άλλο αποτέλεσμα.

Πόσο μάλλον όταν οι γηπεδούχοι ήταν απελπιστικά άστοχοι από τα 6.75μ απέναντι στην ματς απ ζώνη, στην οποία επέμεινε ο Παναθηναϊκός.

Ο Ήφαιστος αστόχησε στα πρώτα 12 τρίποντα που επιχείρησε, έκλεισε το ημίχρονο (27-41) με 1/14 κι αν ο Παναθηναϊκός δεν έκανε εννέα λάθη σε αυτό το διάστημα η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη.

Στην τρίτη περίοδο έφτασε και στους 22 πόντους, 52-30 μετά από 3:26 αγώνα, αλλά ο Σμιθ με τον Έβανς πήραν πρωτοβουλίες και βοήθησαν τον Ήφαιστο να μειώσει μέχρι και στους 13 πόντους, 45-58, με 1:34 για το 30:00.

Μέσα στα τελευταία 90 δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου, όμως, ο Ήφαιστος έκανε λάθη κι επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να κάνει 7-0 σερί για το 65-45 με τον ορεξάτο Νίκο Παππά.

Θέμα για το ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα, δεν τέθηκε, κι ο κόσμος που κατέκλυσε για έβδομη φορά φέτος με sold out το κλειστό της Μύρινας “Νίκος Σαμαράς” απόλαυσε σε όμορφη και πολιτισμένη ατμόσφαιρα τον αγώνα.

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 7 (2), Μανωλόπουλος 5 (1), Έβανς 12,  Σμιθ 16 (1), Σταμάτης 2, Διαμαντάκος , Μούρτος 4, Γόντικας 2, Φρεϊμάνις 11 (1), Γουίγκινς 3, Μπακέας, Γαρέζος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πιτίνο): Τόμας 15 (9 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 9 (1), Παππάς 8 (2), Γκιστ 15, Λεκαβίτσιους 2, Καλαϊτζάκης, Κιλπάτρικ 11 (1 τριπ., 3 ασίστ, 3 κλ.), Καλάθης 3 (1 τριπ., 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 9 (1), Μήτογλου 3, Βουγιούκας 3.

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-41, 46-65, 62-84

Πριν από τον αγώνα πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση τιμής στη μνήμη του Νίκου Σαμαρά, ενώ στο ημίχρονο, ο Δήμαρχος Λήμνου, Δημήτρης Μαρινάκης, τίμησε τον Νικ Καλάθη, η οικογένεια του οποίου κατάγεται από τη Λήμνο.