Από… 100άρα σε 100άρα πάει ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, αφού το απόγευμα της Κυριακής (21/10) νίκησε το Λαύριο με 108-63 στο ΟΑΚΑ, τρεις μέρες μετά από το 102-87 επί της Γκραν Κανάρια στη Euroleague!

Με μια εμφατική εμφάνιση ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε επίδειξη ισχύος σε ένα ματς που είχε και τη μορφή τελευταίου τεστ για την αναμέτρηση με τη Ζαλγκίρις Κάουνας που είναι την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ.

Το Λαύριο είχε… την ατυχία να είναι η τελευταία ομάδα πριν από αυτό το ματς για τη Euroleague κι ειδικά στο πρώτο ημίχρονο υπέφερε από το ρυθμό που έπαιξαν οι Πρωταθλητές Ελλάδας και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ… τρομοκράτησε το Λαύριο στο πρώτο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με τη διαφορά ρεκόρ των 39 πόντων, 62-23!

Τεράστια αποθέματα ενέργειας, πίεση σε όλα τα σημεία του γηπέδου, ασταμάτητο τρέξιμο, που ήταν “ντυμένα” με τη θέληση, τη διάθεση των παικτών του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ να κυνηγήσουν κάθε φάση.

Και με τη δεδομένη διαφορά ποιότητας, επήλθε το συγκεκριμένο αποτέλεσμα.

Οι “πράσινοι” είχαν σε αυτό το διάστημα 19/26 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 19 ασίστ και μόλις δύο λάθη, ενώ είχαν κερδίσει τα 6 από τα 11 ριμπάουντ που είχαν διεκδικηθεί στη ρακέρα του Λαυρίου από τα ελάχιστα άστοχα σουτ ή προσπάθειες!

Όποιος και να πατούσε στο παρκέ από τους γηπεδούχους, έμοιαζε να παίζει στο… 110%, κι ήταν εύλογο, καθώς ήταν προϊόν της απαίτησης του προπονητή του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ, Τσάβι Πασκουάλ!

Πριν από το παιχνίδι ο Καταλανός απαίτησε να δουν τον αγώνα ώς πρόβα για την επόμενη αναμέτρηση της Euroleague με αντίπαλο τη Ζαλγκίρις Κάουνας! Και μολονότι προέρχονταν από εβδομάδα με δύο αγώνες στη Euroleague, οι “πράσινοι” κατέθεσαν στο παρκέ όσα τους ζήτησε ο προπονητής τους!

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λαύριο βρήκε κάποιες λύσεις στην επίθεση, βρήκε λιγο παραπάνω σκορ κι έτσι δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να βάλει το συγκεκριμένο παιχνίδι στο βιβλίο των μεγάλων ρεκόρ διαφορών.

Όχι πως οι γηπεδούχοι έκαναν “εκπτώσεις” στην επίθεση, ωστόσο δεν είχαν την ίδια ενέργεια στην άμυνα με αυτή του πρώτου μισού οπότε η αύξηση της διαφοράς περιορίστηκε σε ελάχιστον των 6 πόντων, αφού το επιμέρους σκορ στο δεύτερο μισό ήταν 46-40.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος με τον Μιχάλη Λούντζη χειροκροτήθηκαν από το κοινό του Παναθηναϊκού, ενώ το πιο θερμό χειροκρότημα όλων εισέπραξε ο Γιώργος Καλαϊτζάκης ο οποίος έπαιξε 14:57, καθώς κι ο Ντίνος Μήτογλου που άγγιξε το double double σε πόντους ριμπάουντ.

Από το Λαύριο, ο Σαράντης Μαστρογιαννόπουλος ήταν μεταξύ των ελάχιστων που ξεχώρισαν και ο Σάιλας Μέλσον πέτυχε 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-10, 62-23, 82-40, 108-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Λάνγκφορντ 7 (1), Παπαγιάννης 6, Λάσμε 4, Παπαπέτρου 12 (1), Παππάς 15 (3 τριπ., 6 ασίστ), Γκιστ 8 (1), Βουγιούκας 5, Καλαϊτζάκης 8 (3 ασίστ), Λεκαβίτσιους 12 (2 τριπ., 7 ασίστ),  Καλάθης 7 (1 τριπ., 8 ασίστ), Αντετοκούνμπο 9 (1), Μήτογλου 15 (1 τριπ., 9 ριμπ.),

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος 10 (1), Μέλσον 10 (2), Λούντζης, Μιλόσεβιτς 10 (1), Κουζέλογλου 8 (1), Τζόουνς 5 (1), Νίξον, Περράκης 3 (1), Κακλαμανάκης 6, Χαραλαμπόπουλος 2, Λαμπ 7 (1), Οντιάσε 2.

Τα highlights του Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ-Λαύριο Aegean Cargo 108-63 (video)

Πασκουάλ: Εξελίσσεται ο Μήτογλου – Σερέλης: Ανύπαρκτοι!