Χολαργός-ΑΕΚ

Με σοβαρότητα και μεθοδικότητα η ΑΕΚ πέρασε και το εμπόδιο του Χολαργού, το βράδυ του Σαββάτου (09/03) στη 18η αγωνιστική της Basket League, με 81-70 αν και πλέον αγωνιά για την κατάσταση του Θίοντορ ο οποίος τραυματίστηκε

Ποιοτική, με βάθος στον πάγκο αλλά και με μυαλό, η ΑΕΚ έκανε ορθή διαχείριση του αγώνα, στηρίχτηκε στις πολλές επιλογές της, συγκριτικά με εκείνες του Χολαργού και επέβαλε το δικό της ρυθμό ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Άλλωστε οι νεοφώτιστοι είχαν μικρό rotation και περιορισμένες επιλογές, οπότε όσο ο αγώνας όδευε προς το τέλος του, τόσο η ΑΕΚ αύξανε την πίεση και την ένταση στην άμυνα, για να κουράσει και να φθείρει τους παίκτες του Χολαργού που είχαν αναλάβει να τον κρατήσουν όρθιο.

Ο Ντούσαν Σάκοτα

Η ΑΕΚ έκανε καταπληκτικό ξεκίνημα στο κλειστό “Αντώνης Τρίτσης” του Χολαργού αφού προηγήθηκε με 10-0 και 19-7. Ο Γιόνας Ματσιούλις βρισκόταν σε απίθανη κατάσταση αλλά το γρήγορο δεύτερο φάουλ του άλλαξε τη ροή του αγώνα. Κυρίως η ΑΕΚ έχασε το ρυθμό της, ο Χολαργός ανέβηκε και ισορόπησε τον αγώνα.

Με ηγέτη τον Βλάντο Γιάνκοβιτς (15π. στο ημίχρονο με 3/4 τρίποντα) η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη μείωσε 18-24 στο δεκάλεπτο, προσπέρασε με 25-24 στην αρχή της β’ περιόδου και κοίταξε στα μάτια την ομάδα του Λούκα Μπάνκι μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με το ισόπαλο 41-41.

Κλειδί για τη συμπεριφορά των νεοφώτιστων ήταν τα ελάχιστα λάθη (μόλις 3 στο πρώτο μισό του αγώνα) και τα 9 επιθετικά ριμπάουντ που εξασφάλισαν επιπλέον επιθέσεις και μετρίασαν το κόστος των χαμηλότερων ποσοστών έναντι αυτών της ΑΕΚ.

Ο Νάνι Αγκμπελέσε

Από την τρίτη περίοδο όμως η Ένωση έδειξε πώς θα επιβάλλει το δικό της παιχνίδι. Με αιχμή την άμυνά της, κράτησε μακριά από το καλάθι βασικά κομμάτια του παιχνιδιού του Χολαργού, όπως τον Ντάνι Αγκμπελέσε, ενώ κι ο Βλάντο Γιάνκοβιτς πέτυχε όλους κι όλους δύο πόντους στο δεύτερο μισό.

Ο Φιτζπάτρικ κράτησε τους γηπεδούχους σε μια επαφή με το σκορ, αλλά η ΑΕΚ βρήκε νέους πρωταγωνιστές.

Ο Γκρίφιν -τον οποίο έφερε στην Ελλάδα και τον Κολοσσό ο νυν κόουτς του Χολαργού Άρης Λυκογιάννης- και ο Ντελρόι Τζέιμς, πήραν τη σκυτάλη στο σκορ δευτέρου ημιχρόνου, από τους Ματσιούλις-Σάκοτα, ο Χάντερ έκανε αισθητή την παρουσία του και η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έδειξε την μεγάλη της κλάση αλλά και το βάθος που διαθέτει.

Ο Βινς Χάντερ

Οι γηπεδούχοι έκαναν 9 λάθη στο δεύτερο μέρος -έναντι 3 στο πρώτο- δεν μπορούσαν εύκολα να μπουν στη ρακέτα και αναγκάστηκαν να σουτάρουν περισσότερα τρίποντα (14) από δίποντα (12) σε αυτό το διάστημα.

Η ΑΕΚ έχτισε διαφορά ασφαλείας και με σοβαρότητα έφτασε στην τελική νίκη με 81-70, που την κρατάει μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-24, 41-41, 58-63, 70-81