Όσο κι αν το Λαύριο Megabolt άρχισε πολύ καλά τη σεζόν με 3-1, το Περιστέρι είναι άλλη κλάση! Το απέδειξε το απόγευμα του Σαββάτου, όπου συνέτριψε τον αντίπαλό του με 88-62 στο “Ανδρέας Παπανδρέου” για την 5η αγωνιστική της EKO Basket League!

Απολαυστική ώρες-ώρες, η ομάδα του Ηλία Ζούρου έπαιξε πολύ ωραίο μπάσκετ, με συνέπεια σε όλα τα κομμάτια του γηπέδου και συγκέντρωση, ανεξάρτητα από το τι έγραφε το ταμπλό του σκορ.

Σωστές επιλογές, πολλές συνεργασίες, ρεκόρ ασίστ, έπαιξαν το ρόλο τους ώστε να πάρουν οι γηπεδούχοι τεράστια διαφορά με το καλημέρα!

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 31-11 (!) με το Περιστέρι winmasters να έχει απολογισμό 11/14 σουτ και 10 ασίστ!

allstarbasket.grΟ Στίβεν Γκρέι είχε κέφια κι έφτασε στους 14 πόντους από το ημίχρονο με 5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/1 βολή και πέντε ασίστ, την ώρα που το Λαύριο είχε απλών ένα μικρό ξέσπασμα, στις αρχές της β’ περιόδου κι αυτό ήταν όλο!

Ο Μουράτος (6π.) με τον Μαστρογιανόπουλο (4π.) έτρεξαν μόνοι τους 10-0 σερί για να μειώσει η ομάδα του Χρήστου Σερέλη σε 31-21 μετά από 2:13 αώνα στη β’ περίοδο, αλλά πέραν τούτου, ουδέν για τους φιλοξενούμενους.

Με εμμονή στο τρίποντο (1/16 ημίχρονο και 5/30 στο τέλος!) το Λαύριο …πέταγε τις μπάλες και το 48-29 του ημιχρόνου έγινε 62-31, double score, μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Γκρέι να φτάνει στους 21 πόντους με 9/10 σουτ!

Για το Περιστέρι αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος και ο προερχόμενος από τραυματισμό, Ζώης Καράμπελας, που θα μπει σιγά σιγά στο rotation του Ηλία Ζούρου.

Το καλό για τις δύο ομάδες, ήταν πως με την έκβαση του ματς να έχει κριθεί από τόσο νωρίς, υπήρχε δυνατότητα να αγωνιστούν όλοι οι παίκτες, να δούμε αρκετή ώρα Έλληνες στο παρκέ και να δικιμάσουν πράγματα για την επόμενη μέρα τους.

Το Λαύριο το εκμεταλλεύτηκε και με τον Άουτλο να βρίσκει κάποια μακρινά σουτ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τη διαφορά σε πιο τιμητικά επίπεδα.

Το Περιστέρι παραμένει αήττητο εντός κι εκτός συνόρων, καθώς έτασε στο 5-0 στην Basket League κι έχει 2-0 και στο Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 31-11, 48-29, 71-46, 88-62

Μια γροθιά Περιστέρι και Λαύριο κατά του καρκίνου του Μαστού (pics)