Με πλεονέκτημα έδρας στα playoffs απέναντι στον 7ο της EuroLeague θα παίξει ο Παναθηναϊκός στη χρονιά της εντυπωσιακής επιστροφής του στην elite, αφού το βράδι της Πέμπτης νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 84-75 στο κατάμεστο ΟΑΚΑ!

Οι χρονιές που από πρωταγωνιστής έγινε κομπάρσος, ανήκουν πλέον στο παρελθόν και με 23 νίκες ο Παναθηναϊκός του Αταμάν τερμάτισε δεύτερος και στοχεύει πλέον με τη δύναμη του ΟΑΚΑ, στο Final-4 του Βερολίνου.

Αυτή θα είναι η πρώτη παρουσία των “πράσινων” σε playoffs μετά από πέντε χρόνια κι η πρώτη με πλεονέκτημα έδρας, μετά από έξι χρόνια!

Απέναντι στην τελευταία Άλμπα, στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου, άργησε να πάρει μπροστά, ήταν πίσω στο σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα, αλλά ο Κώστας Σλούκας (16π., 7 ασ., 4 ριμπ.), ο Κώστας Αντετοκούνμπο (9π., 4 blocks αλλά μα αστείρευτη ενέργεια) και ο Κέντρικ Ναν (ρεκόρ σεζόν με 28 πόντους, οι 23 στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ έχασε για πρώτη φορά βολή στη διοργάνωση μετά από 54 εύστοχες) διασφάλισαν ότι δεν θα πάθει “το έμφραγμα” στο φινάλε.

Πλέον οι “πράσινοι” θα περιμένουν τα play in για να μάθουν τον αντίπαλό τους στα playoffs!

Τουλάχιστον νωθρό ήταν το ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό που δεν είχε ένταση στο παιχνίδι του και δεν μπορούσε να βρει ρυθμό.

Ο Αταμάν το διέγνωσε νωρίς και μέχρι το 7ο λεπτό είχε αλλάξει τα 4/5 της πρώτης πεντάδας με εξαίρεση τον Γκριγκόνις, σε διάθεση να βρει το συντομότερο σχήμα που θα ανταπεξέλθει.

Το πρόβλημα εστιαζόταν κυρίως στην άμυνα, καθώς η ελληνική ομάδα δεν πίεσε τους Γερμανούς, τους άφησε σουτ με αποκορύφωμα τον Κουμάντζε που είχε 7 πόντους σε 5΅34 συμμετοχής και με δύο ελεύθερα σουτ από τα 4 μέτρα.

Για αυτό η Άλμπα προηγήθηκε με 23-17 στο ημίχρονο, με μόνο “διασωθή” τον Κώστα Σλούκα, τον μόνο που έδωσε πνοή και άλλαξε κάποια πράγματα.

Ο Καλαϊτζάκης δεν είχε χρόνο για να γίνει ο δεύτερος, αφού έπαιξε λίγο, αλλά τελικά ο Κώστας Αντετοκούνμπο ήλθε από τον πάγκο για να δώσει τη λύση.

Αν κι αμφίβολος, έπαιξε κι έκανε τη διαφορά και στις δύο πλευρές του παρκέ με την ενέργειά του.

Μάλιστα πέτυχε μαζεμένους 5 από τους 7 πόντους του στο β’ δεκάλεπτο, σε ένα διάστημα με δύο blocks και τρομερή προσπάθεια στην άμυνα, για να πάρει προβάδισμα ο Παναθηναϊκός 38-37 στο ημίχρονο.

Το δε επιθετικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού δεν του έδωσε επιπλέον λύσεις στην αναμέτρηση, όταν έκλεισε το πρώτο 20άλεπτο με 3/14 τρίποντα.

Ο Κέντρικ Ναν κατά πρώτο λόγο φρόντισε να αλλάξει έστω και επιθετικά η εικόνα στην εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου. Πέτυχε μαζεμένους 8 πόντους στο πρώτο δίλεπτο της Γ’ περιόδου και είχε 12 από τους 14 πόντους των “πράσινων” στο 52-48 του 24′.

Η διαφορά έφτασε στους 7, 57-50, η μεγαλύτερη της βραδιάς για την ομάδα του Αταμάν, όμως το αμυντικό transition παρέμενε αχίλλειος πτέρνα κι η Άλμπα, των γνωστών για το στιλ της, γρήγορων επιθέσεων, προσπέρασε 57-59.

Κι εκτός από την κακή άμυνα, δεν υπήρχε καν η συγκέντρωση ώστε να σταματήσουν κάποια από αυτές τις επιθέσεις οι παίκτες του Παναθηναϊκού, έστω με φάουλ, αφού ακόμα δεν είχαν δώσει στους Γερμανούς το bonus των βολών.

Περί κατορθώματος πρόκειται, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 26 εύκολους πόντους από την Άλμπα στην τρίτη περίοδο, βρέθηκε πίσω 60-63 με 10 λεπτά για το φινάλε και “τα φίδια άρχισαν να τον ζώνουν”.

Πάλι ο Αντετοκούνμπο ήλθε από τον πάγκο για να δώσει την απαιτούμενη ενέργεια με δύο blocks στην αρχή της τελευταίας περιόδου, φτάνοντας στα 4 συνολικά.

Κι ο… άλλος Κώστας, ο Σλούκας, επιθετικά έκανε τη δουλειά για το 8-0 ξεκίνημα της ελληνικής ομάδας που προηγήθηκε 68-63.

Κι ο Ναν έβαλε το “κερασάκι στην τούρτα” με 4 σερί πόντους για το 12-0 του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο και προβάδισμα, 72-63 με 6:15 στο ρολόι!

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75

Παναθηναϊκός-Άλμπα: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

Άλμπα Βερολίνου: Εκτός για 3-4 μήνες ο Πρότσιντα (pic)

EuroLeague 2024: Η εικόνα των Playoffs και του Play-In Tournament