Ο Παναθηναϊκός ξέμεινε από ενέργεια και κυρίως, συγκέντρωση στο Βερολίνο και ηττήθηκε την Παρασκευή από την Άλμπα Βερολίνου με 74-65 στην 26η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Γιοχάνες Τίμαν έκανε ρεκόρ καριέρας με… 16 πόντους, πέτυχε 4 συνεχόμενα τρίποντα στην τελευταία περίοδο κι η Άλμπα ξέφυγε από το εις βάρος της 50-53 του 30:00 με 62-55.

Αν κι απέμεναν 7:13, ο Παναθηναϊκός έκανε κακή διαχείριση, ξέχασε την υπεροχή του μέσα στη ρακέτα, αναλώθηκε σε μακρινά σουτ κι άφησε την Άλμπα να φτάνει στην 9η φετινή της νίκη σε 26 αγώνες, πρώτη μετά από τέσσερις ήττες.

Ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στο 9-15.

Δίχως τον Νεμάνια Νέντοβιτς, η ομάδα του Όντεντ Κάτας στηρίχτηκε στην ομαδικότητα, τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

Προηγήθηκε με 34-28 στο ημίχρονο, με τους δέκα από τους 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν να ‘χουν σκοράρει και πρώτο σκόρερ τον Παπαγιάννη με μόλις 6 πόντους!

Όμως όσο κυλούσε το δεύτερο μισό, ο Παναθηναϊκός έχανε τον προσανατολισμό του.

Παρασύρθηκε από την καταιγίδα τριπόντων της τρίτης περιόδου, (μετά τα… 3/24 από τις δύο ομάδες στο πρώτο μισό) με την Άλμπα να ‘χει 4/10 και τον Παναθηναϊκό 5/8, όμως αυτό δεν μπορούσε να ‘χει συνέχεια.

Για την ακρίβεια, είχε μόνο για την Άλμπα με τον Τίμαν να σημειώνει 4/4 τρίποντα στα πρώτα 2:47 της τελευταίας περιόδου όπου έκανε σερί 12-2 για την ομάδα του Ρενέσες.

Οι Γερμανοί είχαν βρει ρυθμό, αυτοπεποίθηση και ο Παναθηναϊκός έμοιαζε άδειος σε όλα.

Ουσιαστικά παραδόθηκε, έως το τέλος, μόνο ο Άαρον Γουάιτ (14π.) προσπάθησε να τον κρατήσει όρθιο, αλλά το παιχνίδι είχε χαθεί από την κακή άμυνα, ειδικά των Όγκουστ-Παπαγιάννη στον Τίμαν, που άλλαξε τελείως τη ροή του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 28-34, 50-53, 74-65