Με επιθετικό πλουραλισμό και ηγέτη τον Τιμοθέι Λουβαβού-Καμπαρό η Βιλερμπάν του απίθανου Τζιανμάρκο Ποτσέκο επικράτησε (73-68) της Άλμπα στο Βερολίνο, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Ιταλού τεχνικού με τη νίκη της αυτή έχει πλέον ρεκόρ 2-6, ενώ οι Γερμανοί παρέμειναν στη 1 νίκη και πλέον μετρούν 7 ήττες.

Η Βιλερμπάν μπήκε με το «μαχαίρι στα δόντια» στο Βερολίνο και «πάγωσε» τους Γερμανούς. Το 8-21 (στο 6.30’’) στο ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν άφηνε πολλά περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους, που μέχρι να αντιληφθούν τι… συμβαίνει ολοκληρώθηκε το πρώτο 10λεπτο με το σκορ να είναι 13-28!

Ο Πάρις Λι είχε τον έλεγχο στην περιφέρεια με τον Νάντο Ντε Κολό να δίνει λύσεις όπως και τον Λουβαβού-Καμπαρό, ενώ στο καλάθι κυριαρχούσε ο Γιουσούφα Φαλ.

Η Άλμπα προσπάθησε αρχής γενομένης με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα 360 μοιρών του Γκαμπριέλε Προτσίντα να «ξυπνήσει» συμπαίκτες και κόσμο και φάνηκε να το καταφέρνει, καθώς προοδευτικά με την βοήθεια του Ολίντε, του Κουμάντζε και του Γουέντζελ μείωσε (23-33 στο 15’) και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με τους Γάλλους να προηγούνται με 8 πόντους (35-43 στο 20’).

Στην επανάληψη, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και με την βοήθεια του Γιοχάνες Τίμαν, που ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του η Άλμπα έφερε το παιχνίδι σε απόσταση ενός σουτ (55-53 στο 30’).

Η Βιλερμπάν δεν έχασε την ψυχραιμία και διατήρησε τον έλεγχο στην τελευταία περίοδο, καθώς ο Στέρλινγκ Μπράουν δεν ήταν σε καλή βραδιά και αποτέλεσε έναν πονοκέφαλο λιγότερο για τον Ποτσέκο.

Παρ’ ολ’ αυτά με τη συγκλονιστική προσπάθεια του Τίμαν η Άλμπα πλησίασε στο -3 (66-69 στο 38’) και το γήπεδο πήρε… φωτιά. Μάλιστα με φόλοου του Ολίντε έφτασε σε απόσταση… αναπνοής (68-69 στο 39’).

Ο Μάικ Σκοτ στη συνέχεια με 1/2 ελεύθερες βολές έκανε το 68-70 για τους Γάλλους, ακολούθησε λάθος πάσα του Στέρλινγκ Μπράουν και ο Λουβαβού-Καμπαρό με 1/2 ελεύθερες βολές «έγραψε» το 68-71. Μετά το τάιμ άουτ του Ίσραελ Γκονζάλεθ, η Άλμπα έκανε κακή επίθεση με τον Μπράουν και το παιχνίδι τελείωσε καθώς ακολούθησε φάουλ στον Λάιτι ο οποίος με δυο ελεύθερες βολές «σφράγισε» τη νίκη της Βιλερμπάν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιόβτσιτς, Φούφης, Μπάλακ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-28, 35-43, 55-53, 68-73.