Με τρίποντο του Γιόνας Μάτισεκ στα 6,7 δεύτερα για το τέλος η Άλμπα νίκησε με 64-62 τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο Βερολίνο, στη μόλις δεύτερη νίκη της σε 12 αγώνες της EuroLeague!

Με επιμονή, υπομονή, η Άλμπα πήρε μια μεγάλη νίκη σε ένα παιχνίδι στο οποίο έχανε για 39 λεπτά και 53,3 δευτερόλεπτα!

Το τρίποντο του Μάτισεκ, της έδωσε το πρώτο της προβάδισμα σε μια βραδιά που άρχισε, με σκορ 4-20 για τη Ζαλγκίρις!

Οι Λιθουανοί πλήρωσαν τα 23 λάθη τους, τα 15 στο ημίχρονο και έπεσαν στο 5-7 ρεκόρ.

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Μάτισεκ:

Η Ζαλγκίρις άρχισε πολύ καλά τον αγώνα και με την άμυνά της δεν άφησε τους Γερμανούς να “ανασάνουν”. Ελάχιστα ελεύθερα σουτ, πίεση στην μπάλα έβαλαν την ομάδα του Καζίς Μακσβίτις σε θέση οδηγού από πολύ νωρίς και με μεγάλη διαφορά.

Μετά από 6:47 αγώνα οι Λιθουανοί είχαν πάρει διαφορά 16 πόντων, με τον πίνακα να αναγράφει σκορ, 4-20 υπέρ της Ζαλγκίρις!

Ο Πρότσιντα αφύπνισε την Άλμπα επιθετικά, η ομάδα του Γκονζάλεθ έγινε με τη σειρά της πιο δυναμική στην άμυνα και με 7-0, μείωσε στο 13-20 υποχρεώνοντας τη Ζαλγκίρις σε έξι λάθη.

Κι αυτό το στοιχείο ήταν ενδεικτικό όσων ακολούθησαν στη β΄περίοδο, όπου η Ζαλγκίρις έχασε τελείως τη συγκέντρωσή της στην επίθεση κι υπέπεσε σε άλλα εννέα λάθη, για να τελειώσει το ημίχρονο με τον απίθανο αριθμό των 15 λαθών!

Για αυτό και η Άλμπα μείωσε 25-28 στο 20άλεπτο.

O αριθμός λαθών μειώθηκε στην τρίτη περίοδο και το παιχνίδι άρχισε να μοιάζει με ματς-EuroLeague, τουλάχιστον όσον αφορά στο ρυθμό και το θέαμα. Οι Γερμανοί είχαν μειώσει στον πόντο, 34-35, όμως η ποιότητα της Ζαλγκίρις της έδωσε τη δυνατότητα να διατηρήσει τα ηνία και να πάει στο +6 για το τελευταίο δεκάλεπτο, 45-39, παρά τη μέτρια βραδιά των Αμερικανών της.

Έφτασε δε έως το +9, 55-46 με 5:56 για το τέλος με τον Ντίμσα και τον Έβανς, αλλά το φινάλε πήγε με αρκετή ένταση και κυρίως αμφισβήτηση.

Οι διαιτητές εκνεύρισαν και τις δύο ομάδες, ο Σμιτς είδε να του χρεώνουν τρία επιθετικά φάουλ, ο προπονητής της Άλμπα δέχτηκε μετά τεχνική ποινή για ανύπαρκτο φάουλ που δόθηκε στον Ουλάνοβας και οι φίλαθλοι των δύο ομάδων που βρέθηκαν στη Mercedes-Benz Arena, αποδοκίμαζαν έντονα τους διαιτητές!

Η Ζαλγκίρις ήταν στο +7, (51-58) με 3:56 για το τέλος, όμως η Άλμπα δεν εγκατέλειψε, μείωσε με τον Τίμαν 61-62 στα 39” κι ο Ουλάνοβας έκανε μοιραίο λάθος χάνοντας την κατοχή στην τελευταία επίθεση της Ζαλγκίρις.

Η Άλμπα γύρισε την μπάλα στη δική της τελευταία επίθεση, κι ο Μάτισεκ της χάρισε τη νίκη με το τρίποντό του στα 6,7 δεύτερα!

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 25-28, 39-45, 64-62