Στο ευρωπαϊκό ντεμπούτο του Νίκου Παπανικολόπουλου, το Περιστέρι Winmasters (4-3) επικράτησε με 75-65 της Νίμπουρκ (5-2), αξιοποιώντας το ”Α. Παπανδρέου”. Αποτελεσματική άμυνα, ισορροπία στην επίθεση με μπροστάρη τον Στίβεν Γκρέι και δυναμική επιστροφή στις νίκες στο τέλος του πρώτου γύρου με φόντο την τετράδα!

Το Περιστέρι winmasters επικράτησε της Basketball Nymburk (75-65) & διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Basketball Champions League! Η νίκη ήρθε γιατί…

Δημοσιεύτηκε από Peristeri B.C. στις Τρίτη, 3 Δεκεμβρίου 2019

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, με ενέργεια, εξαρχής. Οι Γκρέι, Σμιθ και Αγραβάνης  έδειξαν το δρόμο απέναντι στη δεκάδα των Τσέχων που δεν είχε τον σουτέρ Μπόχατσικ. Τρίποντο του Γκρέι για το 13-5 στο 5′, με τον δραστήριο Ρόγκιτς να απαντά με τον ίδιο τρόπο και στον Βασιλόπουλο για το 16-10, ενώ ο Χάτσερ έγραψε το 25-15 στο 10′.

Ίδιο το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Περιστεριώτες έβαλαν σιγά, σιγά τις βάσεις για μια σημαντική νίκη απέναντι σε μια… κλασσική δύναμη του BCL.Σαλούστρος ήρθε από τον πάγκο, βοηθώντας σε άμυνα και επίθεση, όπως οι Ξανθόπουλος-Σκορδίλης. Ο Χρούμπαν έριξε τη διαφορά στο 33-24, όμως ο κεφάτος Μορέιρα και ο Χάτσερ πέτυχαν το 40-24, τη μεγαλύτερη… απόσταση (+16), με τον Μπέντα να μειώνει στο 42-30 (20′).

Φωτογραφίες από την αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής του BCL:

Επιστρέφοντας για το δεύτερο ημίχρονο, τα πράγματα απλουστεύτηκαν, κυρίως, λόγω της ”κυανοκίτρινης” άμυνας, ενώ ο Γκρέι ”όπλισε” για τρεις, σημειώνοντας τη μέγιστη διαφορά  (+17, 47-30) στο 21′. Οι Πούμπρλα και Τούμα έδωσαν πνοή στους φιλοξενούμενους, τρέχοντας ένα σερί 9-0 για το 47-39 στο 25′. Η λύση ήρθε πίσω από τα 6.75 με τους Γκρέι-Αγραβάνη να απαντούν και εν τέλει ο Χάτσερ, με βολές, να γράφει το 59-45 (30′).

”Game over” στην τελευταία περίοδο. Ο Μόουζες πετύχαινε καλάθια και μοίραζε τάπες για αρχή, ο Σαλούστρος δεν κατάφερνε από τη γραμμή της ”φιλανθρωπίας” να διευρύνει το προβάδισμα, την ώρα που βρισκόταν στο παρκέ, έπειτα από καιρό, ο Μάικ Μόρισον. Νέο +17 (66-49, 69-52) στο 34′ από τον Γκρέι που σταμάτησε στους 19 πόντους. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να περιορίσουν τη ζημιά και έτρεξαν ένα σερί 13-9 στο τελευταίο εξάλεπτο. Μια ”παραφωνία” στην εμφάνιση του Περιστερίου, με τους Πούμπρλα, Χόκικς και Χρούμπαν να μειώνουν στο τελικό 75-65 και τον Ξανθόπουλο να αστοχεί στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 42-30, 59-45, 75-65