Με τον Κέβιν Πάντερ να είναι «όλα τα λεφτά» στο δεύτερο ημίχρονο η Παρτιζάν έφτασε σε μεγάλη ανατροπή και νίκη (97-84) επί της Αναντολού Εφές στην Κωνσταντινούπολη, για την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς επέστρεψαν από το -16 στο πρώτο 10λεπτο και μπόρεσαν με τον Κέβιν Πάντερ (19 πόντους) και τους Νάναλι (16 πόντους), Λεσόρτ (17 πόντους) και Λεντέι (16 πόντους) να πάρουν το «διπλό».

Οι Τούρκοι προσπάθησαν με τον Ουίλ Κλάιμπερν (22 πόντους), τον Μπράιαντ (16 πόντους) και τον Μίτσιτς (15 πόντους), αλλά δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο δεύτερο ημίχρονο…

Η Παρτιζάν κέρδισε για δεύτερη φορά την Εφές και αύξησε τη διαφορά της στις τρεις νίκες εάν συνυπολογιστεί και η ισοβαθμία.

Η Αναντολού Εφές μπήκε στο παιχνίδι με το πόδι στο… γκάζι και αυτό αποτυπώθηκε στο 22-6 (στο 8’), με το οποίο έδειξε τις διαθέσεις της στηριζόμενη στους Βασίλιε Μίτσιτς και Ελάιζα Μπράιαντ.

Οι φωνές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και οι αλλαγές σε σχήματα που επέλξε δεν απέδωσαν άμεσα (23-11 στο 10’) στην πρώτη περίοδο. Όμως, είχαν αποτέλεσμα στη δεύτερη περίοδο, όπου με τους Ζακ ΛεΝτέι και Αλέκσα Αβράμοβιτς αντέδρασε (30-31 στο 16’) και με το επιμέρους 14-28 πήγε στα αποδυτηρία έχοντας το «πάνω χέρι» (37-39 στο 20’).

Στο τρίτο 10λεπτο οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, καθώς από τη μια ο Ουίλ Κλάιμπερν ήταν εξαιρετικός επιθετικά, αλλά από την άλλη και οι φιλοξενούμενοι με τις λύσεις που βρήκαν από τους Νάναλι και Πάντερ μπόρεσαν να είναι σε… απόσταση αναπνοής (64-63 στο 30’) από την τουρκική ομάδα.

Στην τελευταία περίοδο, η Αναντολού Εφές είχε το προβάδισμα (72-71 στο 33.40’’), αλλά εκεί το καλάθι… μίκρυνε και με επιμέρους σκορ 16-0 η Παρτιζάν με πέντε σερί πόντους του Κέβιν Πάντερ που ήταν ασταμάτητος βρέθηκε στο +15 (72-87 στο 36.30’’).

Και ουσιαστικά εκεί όλα τελείωσαν, καθώς στο υπόλοιπο της αναμέτρησης η Τουρκική ομάδα δεν μπόρεσε να αντιδράσει και να επιστρέψει γνωρίζοντας την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97.