Ήφαιστος Λήμνου-Ολυμπιακός

Με μια ακόμα νίκη αλλά και με την αγωνία για τον Νίκολα Μιλουτίνοβ έφυγε από τη Λήμνο ο Ολυμπιακός που επικράτησε του Ήφαιστου με στη 16η αγωνιστική της Betshop Basket League.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυναμικά στον αγώνα με εμφανή στόχο να χτυπήσει μέσα στη ρακέτα. Προηγήθηκε με 10-2, 18-8 και 20-10 πριν μειώσει ο Ήφαιστος με τον Χαριτόπουλο και τον Γόντικα στο 22-16 του ημιχρόνου!

Κι αν ο Ήφαιστος Λήμνου είχε τη δικαιολογία της απουσίας του καλύτερου ψηλού του, Αμερικανού Σον Έβανς, λόγω ενοχλήσεων στο χέρι, ξαφνική απουσία απέκτησε κι ο Ολυμπιακός όταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ τραυματίστηκε στην κνήμη σε ανύποπτη φάση στο πρώτο δεκάλεπτο.

Ο Σέρβος θα υποβληθεί σε μαγνητική με την επιστροφή του Ολυμπιακού στην Αθήνα, το βράδυ της Κυριακής (03/02) για να διαπιστωθεί τι ακριβώς έχει.

Ο Γιώργος Πρίντεζης με τον Ζακ ΛεΝτέι, πέτυχαν σχεδόν τους μισούς πόντους του Ολυμπιακού στο ημίχρονο, 41-32.

Ο Ήφαιστος πλησίασε μέχρι το ένα καλάθι (22-24) με 1:17 στη β’ περίοδο, ο Τζέρι Σμιθ πήρε προσπάθειες, ωστόσο ο Γουίλιαμς Γκος και κυρίως ο Βασίλης Σπανούλης έδωσαν ασφάλεια στην ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ με το παιχνίδι τους πηγαίνοντας σε διψήφιες διαφορές σχεδόν σε όλο το υπόλοιπο της δεύτερης περιόδου.

Με σοβαρότητα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός κράτησε πολύ χαμηλά το σκορ των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο. Μολονότι ακόμα κι ο Διαμαντάκος ευστόχησε σε τρίποντο σε λήξη χρόνου επίθεσης, η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου πέτυχε μόλις 11 και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 59-43 με τη λήξη. Τουλάχιστον οι πόνοι του Γιώργου Πρίντεζη στο γόνατο, από χτύπημα με αντίπαλό του, αποδείχθηκαν προσωρινοί και μολονότι δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά από τον προπονητή του στον υπόλοιπο αγώνα, δεν έχει κάτι ανησυχητικό.

Ο κεφάτος Βασίλης Σπανούλης έδωσε το ρυθμό και στην τελευταί περίοδο όπου η διαφορά έφτασε και στοτς 23 πόντους, 66-43 με οκτώ λεπτά για τη λήξη. Ο ρυθμός έπεσε στο τέλος, οι γηπεδούχοι έμειναν σε μόλις 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο κι ο Ολυμπιακός, προσεκτικά και στο ρελαντί έφτασε στην άνετη επικράτηση με 73-53.

Τα δεκάλεπτα: 16-22, 32-41, 43-59, 53-73

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 5 (1/7 τριπ.), Μανωλόπουλος,  Σμιθ 13, Σταμάτης 3 (1), Διαμαντάκος 7 (1), Χαριτόπουλος 7 (1), Μούρτος 1, Γόντικας 14, Φρεϊμάνις 2, Γουίγκινς 1, Γαρέζος, Μπακέας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ, Μπόγρης 4, Στρέλνιεκς 3 (1), Αγραβάνης 2, Σπανούλης 6 (5 ασίστ), Μάντζαρης 3, Τουπάν 2, Τίμα 11 (2), ΛεΝτέι 19 (9/12 διπ., 8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ, Πρίντεζης 15, Γουίλιαμς-Γκος 11 (1 τριπ., 6 ασίστ).