Άνετο πέρασμα για τον Ολυμπιακό από τη Νίκαια και την αναμέτρηση με τον Ιωνικό για την 5η αγωνιστική της Basket League με 81-107.

Κυρίαρχος ήταν ο Ολυμπιακός στη Νίκαια, αφού μετά το πρώτο δεκάλεπτο η αντίσταση του Ιωνικού κάμφθηκε και χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία έφτασε στο 5/5 στην Basket League με 81-107.

Αντίθετα, στο 1-4 έπεσε η ομάδα του Κώστα Μέξα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης, αφού σε 22:38′ στο παρκέ σκόραρε 24 πόντους δίχως να χάσει σουτ (6/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές).

Ο Αϊζάια Κάνααν σε μία θετική εμφάνιση πέτυχε 15 πόντους, ενώ οι Κώστας Παπανικολάου και Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχαν από 10 έκαστος.

Από τους ηττημένους ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ξεχώρισε με 20 πόντους, με τον Ντάντε Χόκινς να πετυχαίνει άλλους 17 πόντους.

H εξέλιξη της αναμέτρησης

Με τους Φαλ, Παπανικολάου, Γουόκαπ, Κάνααν και Βεζένκοφ να ξεκινούν στο κλειστό του “Πλάτωνα” οι “ερυθρόλευκοι” προηγήθηκαν με 2-8 μετά από 4′ αγωνα. Οι Νικαίωτες με 5 σερί τρίποντα διατήρησε την ισορροπία για το 17-17 στο 8′. Βεζένκοφ και Κάνααν πάτησαν γκάζι με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 22-30.

Η αντίσταση του Ιωνικού υποχώρησε στη δεύτερη περιόδο, καθώς το σύνολο του Μπαρτζώκα με επιθετική πολυφωνία και σύμμαχο το τρίποντο έφτασε στο +14 πέντε λεπτά πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου (31-45). Ήταν η σειρά των Μαυροκεφαλίδη και Χόκινς να συνεισφέρουν επιθετικά για την ομάδα του Μέξα, αφού με ένα σερί 6-0 μείωσαν στους 7 (43-50 στο 20′)

Εκμεταλλευόμενοι την αμυντική ολιγωρία του Ολυμπιακού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους δυο (48-50 και 51-53). Ο Βεζένκοφ το πήρε… προσωπικά και με 8 προσωπικούς του πόντους κράτησε σε απόσταση ασφαλείας τους φιλοξενούμενους (53-64). Ο Κάνααν τον ακολούθησε εκτινάσσοντας τη διαφορά στους 20 πόντους στο 30′ (61-81).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με ένα σερί 9-17 ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” από νωρίς την 5η νίκη του στο πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκε με +30 5΄πριν το φινάλε (66-96). Με τα τελευταία λεπτά να έχουν αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα οι Νικαιώτες υποχρεώθηκαν σε ήττα με το τελικό 81-107.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107