Η ομάδα εφήβων του Ολυμπιακού ηττήθηκε για δεύτερη φορά την Παρασκευή στο ANGT του Παρισιού, με 69-70 από την Μπανταλόνα.

Αν και προηγήθηκε με 69-61 με τέσσερα λεπτά για το τέλος, δέχτηκε 0-9 σερί, με καθοριστικό στο φινάλε το drive του Ντομίνγκεζ για το 69-70 στα 77′

Ο Βενιαμίν Αμπόσι έχασε το drive στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού για τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν ο Αναστάσης Ροζακέας με 16 πόντους, ενώ ο Στέφανος Σπάρταλης είχε 11 πόντους-16 ριμπάουντ.

Άλλους 13 πόντους πέτυχε ο Κούρο Σεγούρα και 10 ο Αμπόσι.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση κι είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, από τη Β’ περίοδο κι έπειτα.

Δείτε το τρίποντο του Σαπλαούρα στη λήξη του ημιχρόνου με το οποίο έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό:

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 39-36, 57-52, 69-70

Το άσχημο φινάλε δεν του επέτρεψε να πανηγυρίσει τη νίκη.

Νωρίτερα σήμερα στο Παρίσι, ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 60-87 από την ANGT Παρισιού, ενώ η Μπανταλόνα είχε νικήσει 98-67 την Παρί.

Αύριο Σάββατο, ο Ολυμπιακός παίζει με την Παρί στις 16:45, στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου του.

Ανάλογα με τη θέση που θα έχει στον όμιλο, την Κυριακή θα δώσει και τον αγώνα κατάταξης με την ομάδα του άλλου ομίλου (INSEP, Παναθηναϊκός, Γκραν Κανάρια, Μονακό), η οποία θα έχει τερματίσει στην ίδια θέση.

ANGT: Ήττα και για τον Παναθηναϊκό στο Παρίσι 66-93 από την Γκραν Κανάρια