Με καλάθι του Γιαννίκου 2 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, οι Έφηβοι του Άρη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο ANGT του Ντουμπάι, με 75-74 επί της τοπικής Ακαδημίας, Ντουμπάι Φάλκονς!

Το νικητήριο καλάθι:

Στον δεύτερο αγώνα του στο Adidas Next Generation Tournament, στην πρώτη του συμμετοχή στο τουρνουά της EuroLeague, ο Άρης κατέγραψε την ιστορικά, πρώτη του νίκη!

Μολονότι σε αυτό το επίπεδο, δεν μετρούν τόσο πολύ οι νίκες, αλλά οι εμπειρίες, οι παραστάσεις που κερδίζουν τα παιδιά με στόχο την εξέλιξη και βελτίωσή τους, η θετική κατάληξη ενός αγώνα μοιάζει με το κερασάκι στην τούρτα!

Αν κι έχανε σε όλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, αφού είχε προηγηθεί 39-36 στο πρώτο, ο Άρης βελτίωσε την άμυνά του στην τελευταία περίοδο και βρήκε το μεγάλο σουτ του Γιαννίκου από τα έξι μέτρα και από σωστή επιλογή του Καζαμία για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Αύριο, Σάββατο, ο Άρης παίζει στις 11:30 το πρωί με τη Βιλερμπάν στον τελευταίο αγώνα του ομίλου κι ανάλογα με την τελική του κατάταξη θα παίξει την Κυριακή στον τελευταίο του αγώνα στο ANGT του Ντουμπάι.

Το πρωί είχε ηττηθεί από την Ουλμ με 67-83.

Στον πρώτο αγώνα του τουρνουά, η Βιλερμπάν νίκησε τους Ντουμπάι Φάλκονς με 88-60.

Το απόγευμα η Ουλμ νίκησε τη Βιλερμπάν με 98-78 για το 2 στα 2.

Αύριο, Σάββατο (23/3) παίζουν στην τελευταία αγωνιστική Άρης-Βιλερμπάν στις 11:30 το πρωί και Ουλμ-Ντουμπάι Φάλκονς στις 13:45.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 39-36, 54-60, 75-74

Με τον Άρη έπαιξαν: Τσαχτσίρας 23 (3 τριπ., 15 ριμπ.), Βενετίδης 1, Καζαμίας 8 (6 ασίστ, 5 ριμπ.), Επαμεινώνδας 12 (2), Πατεράκης 9 (1), Πουρλίδας 12 (1), Βασιλάκης, Φωτιάδης 3 (1), Γιαννίκος 7 (1).

Για τους Ντουμπάι Φάλκονς, που έχουν προπονητή τον Έλληνα Πέτρο Κρασακόπουλο, έπαιξαν δύο επίσης Ελληνόπουλα: Ο Μανώλης Μανωλόπουλος (4π.) και ο Κωνσταντίνος Χαντζής (6π., 11 ριμπ.) του Πρωτέα Σχηματαρίου.

Τα highlights του αγώνα:

Στο τουρνουά μετέχει με την Team Ντουμπάι, την ομάδα επιλέκτων του ANGΤ και ο Αλέξανδρος Αλεξάκης του Περιστερίου.

Κεσαπίδης: “Το ANGT είναι εμπειρία ζωής γι’ αυτά τα παιδιά”

ANGT: Την Παρασκευή η πρεμιέρα του Άρη στο Ντουμπάι – Στους αξιοπρόσεκτους ο Τσαχτσίρας

ANGT: Στο Ντουμπάι ο Άρης για το μεγάλο τουρνουά της EuroLeague