Ο τραυματισμός του Φιλ Γκος στο δεξί γόνατο στον φιλικό αγώνα με την Μπαχτσεσεχίρ στην Τουρκία προκαλεί ανησυχία στον ΠΑΟΚ λίγο πριν από την έναρξη των επίσημων αγώνων του.

Ο Αμερικανός γκαρντ, χτύπησε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και θα υποβληθεί σε ιατρική εξέταση για να διαπιστωθεί η κατάστασή του.

Εκτός από τον Γκος, τραυματίστηκε και ο Σταύρος Σχίζας ο οποίος αποχώρησε από τον  χθεσινό αγώνα με διάστρεμμα.

Στον φιλικό αγώνα ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε σημαντικά προβλήματα στην άμυνα, δέχτηκε 51 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (τους 24 ο Κόλομ!) ενώ βρέθηκε να χάνει και με 21 πόντους διαφορά, 77-56 στην τελευταία περίοδο.

Κατάφερε όμως στο τέλος να μαζέψει τη διαφορά, να την πάει στους 10 με συνεχόμενα τρίποντα και να τελειώσει ο αγώνας με 89-79 για την τουρκική ομάδα.

Το μεσημέρι της Κυριακής (23/9) στις 15.00 ο ΠΑΟΚ θα δώσει και δεύτερο φιλικό με την Μπαχτσεσεχίρ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 51-38, 68-54, 89-79

Μπαχτσεσεχίρ: Ράουτινς 10 (2), Γουάιτ 5 (1), Αλτιντίγκ 4, Οζντεμίρ 1, Τσαντιτίτζ 2, Τούρνα 3, Οζκάν 6 (2), Γιαπάρ 7, Μπαμπ 8 (2), Κόλομ 26 (3), Σλάουτστερ 8, Πρέλντζιτς 9.

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 4, Μορέιρα 8, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 5, Κόνιαρης 9 (3), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 9 (2), Πόουπ 2, Χάτσερ 15 (2), Γκάρετ 6, Γκος 9 (3).