Συγκλονιστικό ματς έγινε στο Σακραμέντο με τους Κινγκς να παίρνουν τη νίκη με 138-135 των Μάτζικ στη δεύτερη παράταση. Δεν αγωνίστηκε ο Σάσα Βεζένκοφ.

Έτσι πήγαν οι νικητές στο 20-13, ρίχνοντας τους ηττημένους στο 19-16. Το ματς ήταν γεμάτο διακυμάνσεις με τον Μπανκέρο να μην καταθέτει τα όπλα, να γίνεται όμως και ο μοιραίος για το Ορλάντο.

Ετσι ο Mπανκέρο έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 116-118 στα 15 δευτερόλεπτα, όμως ο Μονκ ισοφάρισε στα 10 δευτερόλεπτα και έστειλε το ματς στην παράταση. O Mπανκέρο ισοφάρισε σε 127-127, ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου και έστειλε το ματς σε δεύτερη παράταση. Ο Φοξ με μεγάλο τρίποντα, 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της 2ης παράτασης έκανε το 137-135, ενώ ο Μπανκέρο αστόχησε στο σουτ που θα έστελνε το ματς σε τρίτη παράταση.

Ο Μαλίκ Μονκ με 37 πόντους (7/13 τρίποντα) ήταν ο πρωταγωνιστής των Κινγκς, με τον Κίγκαν Μάρεϊ να προσθέτει 28 πόντους και 12 ριμπάουντ και τον Ντομάντας Σαμπόνις 22 πόντους, 23 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Ο ΝτιΆρον Φοξ έμεινε στους 15 πόντους με 6/22 τρίποντα.

Ο Σάσα Βεζένκοφ για δεύτερη συνεχόμενη φορά δεν αγωνίστηκε καθόλου.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 67-55, 91-89, 118-118, 127-127, 138-135.

NBA 2023-24: Αποτελέσματα – Πρόγραμμα – Κατάταξη