Την ανατροπή της χρονιάς στο Basketball Champions League έκανε την Τρίτη η γαλλική Ντιζόν στην Κωνσταντινούπολη που νίκησε με 96-93 τη Γαλατάσαραϊ μολονότι έχανε με 25 πόντους διαφοράς!

Κι όχι στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά στο τρίτο, όταν με 3:44 για τα 30′ η τουρκική ομάδα έμοιαζε να κάνει πάρτι και μετά από τους 60 πόντους στο ημίχρονο, προηγήθηκε με 80-55.

Η Ντιζόν μείωσε στο 83-63 του δεκαλέπτου και στη Δ’ περίοδο ήλθε η “αποκάλυψη”!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 33-10 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο και νίκησαν με 96-93.

Ισοφάρισαν 92-92 με 1:52 για το τέλος, πήραν το πρώτο προβάδισμα στα 28” με βολές του Αχμάντ Κέιβερ, 93-94 και σφράγισαν τη νίκη με ένα ακόμα ζευγάρι βολών, αυτήν τη φορά από τον Ονιάνγκουε στα 4”.

Πρώτοι σκόρερ της Ντιζόν ήταν οι Χάμοντς (20π.), Ονιάνγκουε (17π.) και Ντοκοσί (17π.).

Για τη Γαλατάσαραϊ ο Ντέιβιντ ΜακΚόρμακ πέτυχε 21 πόντους και ο Ντι Μποστ 17.

Οι Γάλλοι έκαναν το 1-1 στον J όμιλο και οι Τούρκοι έμειναν στο 0-2.

Τα δεκάλεπτα: 38-24, 60-44, 83-63, 93-96