Κολοσσός Ρόδου-Χολαργός

Ο Χολαργός συνεχίζει τις υψηλές πτήσεις στην παρθενική του χρονιά στην Basket League αφού πέρασε και από τη Ρόδο, επικρατώντας με 81-75 του Κολοσσού στην παράταση (καν.αγ. 75-75) αν κι έπαιζε δίχως τον Βλάντο Γιάνκοβιτς!

Ο Κολοσσός Ρόδου στο πρώτο ματς με προπονητή τον Στάθη Νεραντζάκη, έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο, όμως δεν είχε συνέχεια, ενώ στην παράταση δεν πέτυχε ούτε πόντο έχοντας 0/2 βολές, 0/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα!

Την ίδια ώρα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε 6/6 από τη γραμμή τωβ βολών για να νικήσει με το επιμέρους σκορ 6-0 στο επιπλέον πεντάλεπτο!

Ο Ντάνι Αγκμπελέσε έκανε ένα “κολοσσιαίο” δεύτερο ημίχρονο με 18 πόντους, ο Τάλτον οργάνωσε άψογα κι ο Ζερμέιν Λοβ έδωσε λύσεις παρά το γεγονός ότι ερχόταν από διάστρεμμα κι η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη.

Με ηγέτη τον Πίνκστον, ο Κολοσσός προηγήθηκε 29-15 στην α’ περίοδο, όπου ο Αμερικανός του είχε 14 πόντους, κι έφτασε 17 στο ημίχρονο όπου οι γηπεδούχοι προηγούνταν με 47-33 με 7/14 τρίποντα.

Στο δεύτερο μισό, όμως, άλλαξαν όλα. Με υπομονή και συνέπεια και χάρη στην κλάση ορισμένων παικτών του, ο Χολαργός ροκάνισε τη διαφορά, την έφερε στους έξι στο 30 (61-55) για να φέρει το ματς στα ίσια, 71-71 με 2:31 για το τέλος.

Ο Κάρτερ ήταν ο μοιραίος παίκτης του Κολοσσού γιατί στο 74-73 υπέρ της ομάδας του στα 16 δεύτερα, έχασε μια βολή, η διαφορά έμεινε στους 2 πόντους, 75-73 κι έκανε γρήγορο φάουλ στον Τάλτον πριν καν ξεκινήσει την επίθεση προς το καλάθι του Κολοσσού! Ο γκαρντ του Χολαργού είχε 2/2 για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Εκεί όπου οι νεοφώτιστοι είχαν 6/6 και συνολικά 14/14 από τη γραμμή των βολών, αφήνοντας τον Κολοσσό ουραγό, με μόλις δύο νίκες σε 14 αγώνες, κι ενώ εκκρεμεί κι η απόφαση για τα 31 δευτερόλεπτα του αγώνα στο Λαύριο.

Πριν από τον αγώνα, ο Κολοσσός τίμησε τον πρώην προπονητή του και νυν του Χολαργού, Άρη Λυκογιάννη για την πολυετή του προσφορά στην ομάδα.

Κι η απουσία του φέτος από τη Ρόδο, είναι εμφανής!

Τα δεκάλεπτα: 29-15, 47-33, 61-55, 75-75 (κ.α.) 75-81 (παρ.)

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Νεραντζάκης): Μαυροειδής 16 , Ντιγκς 7, Τσούπκοβιτς 8 (2), Μπράουνινγκ 7 (1), Γεωργάκης, Μπιλής, Αγγελάκος 3 (1), Δημάκος 3 (1), Παπαδάκης, Κάρτερ 9 (2), Πίνκστον 22 (5/9 τριπ.)

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 18 (8/11 διπ., 10 ριμπ., 5 block), Οκερεαφόρ 2, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 2, Σπυριδωνίδης 8 (1), Κώττας 2, Λοβ 18, Χόκινς 20, Σκουλίδας, Καμπερίδης 3 (1), Τάλτον 16 (4/7 τριπ.), Ραλλάτος.