Σε ρυθμούς… ντέρμπι EuroLeague με τον Ολυμπιακό, μπήκε από τη Δευτέρα ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 96-65 τον Απόλλωνα στην Πάτρα στον τελευταίο του αγώνα πριν από το ντέρμπι της Παρασκευής.

Ο τραυματισμός του Νέιτ Γουόλτερς, “τρόμαξε” τους “πράσινους”, καθώς ο Αμερικανός γύρισε το πόδι του, στην τρίτη περίοδο και με την επιστροφή της αποστολής θα υποβληθεί σε εξετάσεις.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς μοίρασε το χρόνο, ήθελε να δώσει ρυθμό σε όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες του και σκόραραν όλοι, πλην του Νίκου Παππά που δεν αγωνίστηκε.

Ο Ματέους Πονίτκα πέτυχε 15 πόντους, ο Ντέρικ Γουίλιαμς 14, ο Γιώργος Παπαγιάννης 13 κι από 12 είχαν Γκουντάιτις και Λι.

Ο Απόλλωνας είχε δεκάδα, καθώς Φιλιππάκος και Τζοκ, δεν ήταν στη 12άδα, είχε καλές στιγμές και πρώτους σκόρερ τους Καλχούν (19)-Σιλά (13).

O Ματέους Πονίτκα ανέλαβε δράση με την εκκίνηση του αγώνα. Ο Πολωνός είχε 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα κι ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 10-2, 13-4 σε 4:15 αγώνα.

Δείτε το πολύ καλό ξεκίνημα του Πονίτκα:

Πλάι στον Πολωνό, ο Πάρις Λι, με έξι προσωπικούς πόντους και η διαφορά έφτασε πολύ γρήγορα στους 17, 24-17 για τον Παναθηναϊκό, με 2:35 να απομένουν για την πρώτη περίοδο.

Μόνο ο Καλχούν (8π.) και ο Σιλά (4π.) σκόραραν για την ομάδα του Νίκου Βετούλα στην Α’ περίοδο (12-26 το σκορ) με τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους, να έχουν 0/13 σουτ.

Προσωρινά, ο Απόλλωνας το διόρθωσε και μάλιστα μείωσε σε μονοψήφιο αριθμό, 19-28 για να αναγκάσει τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Γκουντάιτις και Παπαγιάννης, εκμεταλλεύτηκαν το ύψος και τον όγκο τους, κι ως εκ του φυσιολογικού, οι “πράσινοι” είχαν σε 20 λεπτά διπλάσιους πόντους από το ζωγραφιστό, 20-10.

Η διαφορά έφτασε στο τέλος του ημιχρόνου στη μέγιστη τιμή του πρώτου μέρους, 19 πόντοι, από το 45-26.

Το πρόβλημα για τον Παναθηναϊκό, ήλθε στην τρίτη περίοδο, όταν ο Νέιτ Γουόλτερς γύρισε το πόδι του, σε ένα διάστρεμμα που έπαθε με 5:55 για τα 30′. Του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες και δεν επέστρεψε στον αγώνα.

Η ανησυχία, είναι δεδομένη, αφού την Παρασκευή ακολουθεί το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό για τη EuroLeague.

Αφού έφτασε έως το +28, (62-34) στο σημείο που χτύπησε ο Γουόλτερς, ο Παναθηναϊκός χαλάρωσε, ήταν άστοχος κι ο Απόλλωνας μείωσε στο 50-71 του τρίτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα έκοψε στα μισά τη συγκεκριμένη διαφορά, η ομάδα του Νίκου Βετούλα, όταν πλησίασε στους 14, 61-76 με σχεδόν έξι λεπτά για το τέλος του αγώνα. Ο Παπαγιάννης αποτέλεσε την κύρια πηγή σκορ για την ομάδα του, ο Λι παρέμενε κεφάτος, όμως και ο Απόλλωνας προσπάθησε κι ήταν στο μέτρο του δυνατού ανταγωνιστικός.

Στο rotation του τελευταίου πενταλέπτου, ο Παναθηναϊκός “πάτησε το γκάζι” κι έστειλε πάλι τη διαφορά στα υψηλότερα επίπεδά της, έως το τελικό +31 από το 96-65.

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 26-45, 50-71, 65-96