Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του στη EuroLeague πέτυχε την Παρασκευή στο Κάουνας ο Ολυμπιακός με 95-76 επί της Ζαλγκίρις!

Παρά τις σημαντικές του απουσίες, παρά την ανησυχία για το πρόσωπο που θα δείξει μετά από ένα 20ήμερο διακοπής, ο Ολυμπιακός έδειξε το γνώριμο πρόσωπό του στη Ζαλγκίριο Αρίνα, με μυαλωμένο παιχνίδι, προσήλωση στη λεπτομέρεια, συνδρομή πολλών παικτών σε πολλά κομμάτια του αγώνα και κυριάρχησε φτάνοντας τη διαφορά και πάνω από τους 20 πόντους!

Ειδικά με την παραγωγικότητά του μέσα στο ζωγραφιστό και με “μυαλό” αλλά κι εκτελεστή τον Τόμας Γουόκαπ (22π. με 4/7 τρίποντα), που εκτός των άλλων, έκανε και ατομικό ρεκόρ πόντων με τη φανέλα του Ολυμπιακού (είχε 18) αλλά και καριέρας (αφού είχε 19 ως παίκτης της Ζαλγκίρις)!

Που να μην έλειπαν κι οι Γουίλιαμς-Γκος και Μήτρου-Λονγκ κι είχε και δύο-τρεις παραπάνω ανάσες!

Ο ΜακΚίσικ πέτυχε 20 πόντους, τους 15 στο β’ μισό, 16 είχε ο Πίτερς και 11 ο Ράιτ με μεγάλη συμβολή (9π.) στη Γ’ περίοδο.

Η ουσία είναι ότι ο Ολυμπιακός έφτασε στο 16-11 ρεκόρ, πατάει σταθερά στην έκτη θέση, βλέποντας και πιο ψηλά, αφήνοντας πολύ πίσω τους Λιθουανούς με 11-16, ενώ προέρχονταν κι αυτοί από τρεις σερί νίκες.

Παράλληλα αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη νίκη των “ερυθρόλευκων” επί της ομάδας του Κάουνας, που πριν από λίγα χρόνια είχαν γίνει κακός του δαίμονας!

Ο Ολυμπιακός πήγε χωρίς τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Ναζ Μήτρου-Λονγκ, Γιαννούλη Λαρεντζάκη και φυσικά τον Νίκολα Μιλουτίνοβ, στο Κάουνας.

Τελευταία στιγμή δε, για να παίξει, έκανε ένεση ο Κώστας Παπανικολάου.

H εξέλιξη του αγώνα:

Ο Γουόκαπ έδωσε το ρυθμό, ο Φαλ την εντυπωσιακή του παρουσία και στις δύο πλευρές και ο Ολυμπιακός μπήκε από την αρχή στη θέση του “οδηγού”.

Με το τρίποντο του Πίτερς, το μοναδικό του Ολυμπιακού στο Α’ δεκάλεπτο, η διαφορά πήγε στους 7 πόντους, 15-8.

Ο Έβανς πέτυχε 9 από τους 11 πρώτους πόντους των Λιθουανών για να τους κρατήσει στο σκορ, όμως η είσοδος του Λετονού Ρόλαντς Σμιτς, ήταν που προβλημάτισε την ελληνική ομάδα.

Πέτυχε 6 πόντους σε 2,5 λεπτά στην Α’ περίοδο (20-23) κι έφτασε στους 15 προσωπικούς με τη β’, σε μόλις 7:52 συμμετοχής του όταν ισοφάρισε σε 35-35.

Στα 6,5 τελευταία λεπτά του ημιχρόνου ο Λούντζης έδωσε τις απαραίτητες ανάσες στον “βιονικό” Γουόκαπ (11π. στο πρώτο ημίχρονο) και ο ΜακΚίσικ με τη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου, έβαλε ξανά μπροστά στο σκορ τους “ερυθρόλευκους” με 41-39.

H άμυνα του Ολυμπιακού έκανε όλη τη δουλειά στη Γ’ περίοδο, κι ειδικά όταν ο Σμιτς έκανε τρία φάουλ σε 2,5 λεπτά και βγήκε αλλαγή.

Με μόλις 5 σκόρερς σε όλο το παιχνίδι έως το 25′ η Ζαλγκίρις – έναντι των 10 του Ολυμπιακού- η ομάδα του Τρινκιέρι “βραχυκύκλωσε” στην επίθεσή της, κι απέναντι στη μυαλωμένη ελληνική άμυνα.

Ο Μόουζες Ράιτ αναδείχθηκε σε μορφή στην επίθεση, μετά την κακή του πρώτη παρουσία στο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο. Πέτυχε 9 πόντους στο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της, +15 για τον Ολυμπιακό, 64-59 με 2:50 για τα 30′.

Ένα δεκάλεπτο που τελείωσε στο +13, 69-56 και την ομάδα του Μπαρτζώκα να έχει επιβάλει την κυριαρχία της.

Έχοντας κλείσει διαδρόμους στον Έβανς και με τον Σμιτς εκτός ρυθμού πλέον, μολονότι επέστρεψε, ο Ολυμπιακός δεν είχε πια να φοβηθεί κανέναν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Γουόκαπ, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ βρήκαν καλά σουτ από μακριά, το μόνο που έλειπε με συνέπεια από την αρχή κι ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά άνω των 20 πόντων (82-61) με 6:15 για το τέλος του αγώνα και 73-95 λίγα δεύτερα πριν από το τέλος!

Ο ΜακΚίσικ ήταν από εκείνους που έδωσαν πολλές λύσεις ειδικά στο δεύτερο μισό του αγώνα (15 από τους 20 πόντους του), δείχνοντας, εκτός των άλλων, ότι όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο επιδραστικός μπορεί να γίνει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 39-41, 56-69, 76-95

Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός: Το τρομερό κάρφωμα του ΜακΚίσικ (vid)

Ζαλγκίρις-Ολυμπιακός: Τα photo clicks από το Κάουνας

Ολυμπιακός: Με ένεση ο Παπανικολάου κόντρα στη Ζαλγκίρις

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός: Sold out σε 2,5 ώρες! (pic)

Ολυμπιακός: Χωρίς Γουίλιαμς-Γκος, Λαρεντζάκη και Μήτρου-Λονγκ στο Κάουνας

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία