Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 66-61 τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, το απόγευμα του Σαββάτου σε αγώνα για τα “Μαυροσκούφεια“, το τουρνουά του συνδέσμου διαιτητών Θεσσαλονίκης.

Σαν να μην έφταναν δε, οι απουσίες στην ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ήρθε κι ο τραυματισμός του Σίλβιο Ντε Σόουζα, να προσθέσει κι άλλη ανησυχία στον Άρη. Ο Ντε Σόουζα χτύπησε στο πόδι σε προσπάθεια για κάρφωμα στην τρίτη περίοδο του αγώνα, στο Nick Galis Hall.

Αποχώρησε με έντονους πόντους και δεν επέστρεψε. Τη Δευτέρα θα υποβληθεί σε μαγνητική για να διαπιστωθεί η κατάστασή του.

Απόντες από τον Άρη ήταν οι Μποχωρίδης, Μπλούμπεργκς, Φίλλιος και φυσικά, ο Μπέιτς που έχει πάθει την εξάρθρωση ώμου.

Ο Προμηθέας ήταν καλύτερος, πιο εύστοχος από τον Άρη και προηγήθηκε με 49-39 στο ημίχρονο. Όμως με δραστήριο τον Καρ, ο Άρης έκανε 14-3 επιμέρους σκορ για να προσπεράσει 53-52.

Τελικά η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ανέκτησε τα “ηνία” του αγώνα και πήρε τη φιλική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-30, 39-49, 61-66

ΑΡΗΣ (Γιάννης Καστρίτης): Σλαφτσάκης 8, Σανόγκο, 2, Τολιόπουλος 9 (1), Καρ 17 (2), Κατσίβελης 3 (1), Περσίδης 4, ΝτεΣόουζα 6, Χάρελ 8 (1), Γκάλινατ 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Κόνιαρης 2, Μπαζίνας 6 (2), Χρυσικόπουλος 7 (1), Κόφι 10 (1), Στέφενς 9, Ενίκε 5, Κούρουκς 6, Χέιλ 21 (5).