@facebook.com/arisbc.gr

Την ήττα με 90-74 από την Κλουζ Ναπόκα γνώρισε την Τετάρτη στη Ρουμιανία Άρης για τη 14η αγωνιστική του ομίλου του στο EuroCup.

Απέναντι στην τρίτη του ομίλου του (10-4), ο Άρης midea (6-8) ήταν πολύ κακός στην άμυνα, ειδικά μέσα στη ρακέτα του, ήταν πολύ άστοχος και “παραδόθηκε” από το β’ μισό.

Η ουσία όμως ότι στη μάχη για να είναι στην πρώτη εξάδα και να προκριθεί στην επόμενη φάση, θα έχει σύμμαχο την έδρα του, αφού στο Αλεξάνδρειο θα δώσει τους τρεις από τους τέσσερις τελευταίους αγώνες στον όμιλο, με Μπούντουτσνοστ, Μπουρζ και Τρέντο, ενώ εκτός έδρας παίζει μόνο με την Ουλμ.

Ο Ντε Σόουζα (14π.) ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Άρη, βοήθησε στο δεύτερο μέρος ο Τζόναθαν Σταρκ (13π.)

Έπαιξε ο Κρις Μπάνκστον που ερχόταν από το διάστρεμμα, ενώ απουσίαζαν οι Κατσίβελης και Φίλλιος.

Πρώτοι σκόρερ της Κλουζ ήταν οι ψηλοί της: Ο 26χρονος Ρουμάνος Εμάνυοελ Κάτσε -που έχει θητεύσει στις ακαδημίες της Ρεάλ Μαδρίτης- με 18 πόντους από 8/10 σουτ και ο Κροάτης, Άντριγια Στιπάνοβιτς με 16 πόντους.

Στους 17 έφτασε στο δεύτερο ημίχρονο (είχε μόλις 2 στο πρώτο) ο Τζόουνς.

H εξέλιξη του αγώνα:

Αν και μπήκε “παγωμένος” στο παρκέ και σε ένα δίλεπτο, έχανε με 9-0, ο Άρης συνήλθε άμεσα. Με αιχμή τον ΝτεΣόουζα που πέτυχε 6 σερί πόντους, προσπέρασε 11-10 με 10-1 επιμέρους μέσα σε τρία λεπτά!

Δείτε το τρίτο συνεχόμενο καλάθι του Ανγκολέζου:

Σημαντικό ρόλο έπαιξε και η πίεση στην άμυνα, αφού ανάγκασε τους γηπεδούχους σε λάθη.

Οι ομάδες συμβάδισαν μέχρι την ολοκλήρωση της Α’ περιόδου (23-22), αλλά η έναρξη της Β’, ήταν ίδια με της πρώτης.

Οι Ρουμάνοι προηγήθηκαν με 34-24 μετά από 14 λεπτά αγώνα, αυτήν τη φορά με τον Κάτε, τον Ρουμάνο ψηλό, που έκανε την ίδια δουλειά με τον Στιπάνοβιτς στην αρχή.

Ο Άρης ήταν άστοχος από μακριά μέχρι το πρώτο εύστοχο τρίποντο του Μποχωρίδη, που μάζεψε στη μέση τη διαφορά, 31-26.

Το πρόβλημα του Άρη στην άμυνα στη ρακέτα του, έμεινε άλυτο στο πρώτο μισό του αγώνα, και για αυτό είχε δεχτεί 45 πόντους και ήταν στο -7, με την ομάδα του Σίλβασαν να έχει 15/20 δίποντα, η πλειονότητά τους, από το βάθος της ρακέτας της ελληνικής ομάδας.

Ο Γκάλινατ βρήκε το πρώτο του εύστοχο τρίποντο μετά από 4 άστοχες προσπάθειες και 1/9 σουτ, για να μειώσει στο 55-45 στα μέσα της τρίτης περιόδου, όταν η Κλουζ ανέβαζε το ρυθμό με τους Αμερικανούς της και τον 38ρονο Κροάτη, Άντριγια Στιπάνοβιτς που έκανε ζημιά.

Στο ίδιο tempo τιμώρησε αργές επιστροφές και κακή προσωπική άμυνα των “κίτρινων” κι έφτασε έως το +19, 71-52.

Ήταν εξάλλου κι ένα διάστημα που ο Άρης δεν είχε τη συνδρομή του Τολιόπουλου, που από νωρίς στη Γ’ περίοδο, είχε χρεωθεί με το τρίτο του φάουλ.

Η τρίτη περίοδος έληξε με τη μέγιστη τιμή, έως εκείνη την ώρα, το +22 από το 78-56 με τον Άρη να ‘χει χάσει με επιμέρους 31-16, στο χειρότερο του και αμυντικά, δεκάλεπτο.

Το 80-56 στην αρχή της Δ’ περιόδου έδειχνε ότι δεν υπήρχε επιστροφή, τουλάχιστον για το αποτέλεσμα.

Ο Άρης πάντως έκλεισε πολύ καλύτερα το παιχνίδι με αιχμή τον Τζόναθαν Σταρκ, μείωσε σε πιο αξιοπρεπή επίπεδα κι αν έμπαιναν και κάποια μακρινά σουτ, θα ήταν ακόμα πιο θετικές οι εντυπώσεις από το φινάλε.

Tα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74