Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στην Basket League πέτυχε τη Δευτέρα ο Κολοσσός Ρόδου με 74-68 επί του Άρη στο κατάμεστο Nick Galis Hall.

Με κορυφαίο τον Δημήτρη Κατσίβελη (19π., 6 ριμπ., 3 ασ., 9 κερδισμένα φάουλ) και τον Μάικλ Ντίξον να πετυχαίνει 9 από τους 19 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σπουδαία νίκη και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 4-5.

Κι όλα αυτά, ενώ ο Κολοσσός Ρόδου αγωνίστηκε χωρίς τον Τι Τζέι Σταρκς, πρώτο σκόρερ της ομάδας με 18,2 πόντους ανά αγώνα, ενώ δεν χρησιμοποιήθηκε, ούτε ο δεύτερος σκόρερ του στο πρωτάθλημα, Χάρης Γιαννόπουλος που ήταν στον πάγκο.

Το ντεμπούτο του δε με την ομάδα της Ρόδου, έκανε ο Κένταλ Σμιθ.

Ο Άρης (6-4) ήταν απελπιστικά άστοχος. Είχε 24/74 σουτ (!), 17/46 δίποντα, 7/28 τρίποντα, έμεινε στο παιχνίδι χάρη στην άμυνά του και την πίεση που άσκησε η έδρα στο sold out για ένα ακόμα απόγευμα Αλεξάνδρειο, αλλά όλα αυτά δεν αρκούσαν.

Η σημερινή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη του Κολοσσού επί του Άρη, εκτός έδρας!

Με περισσότερη υπομονή, αλλά κι επιμονή στο πλάνο, ο Κολοσσός Ρόδου πήρε προβάδισμα μετά από 6,5 λεπτά αγώνα (10-11) και έτρεξε σερί 14-0 για το υπέρ του 22-10!

Ο Άρης είχε παρασυρθεί σε βεβιασμένες επιλογές, οι παίκτες του αναζητούσαν κυρίως μακρινό σουτ, αλλά ήταν άστοχοι, ενδεχομένως και νευρικοί, σε ένα κατάμεστο γήπεδο όπου “βιάζονταν” να ευχαριστήσουν το κοινό τους.

Ο Χάγκινς, που επέστρεψε έπειτα από την απουσία του από τέσσερις αγώνες Πρωταθλήματος λόγω τραυματισμού, μείωσε με τρίποντο (13-22) στην εκπνοή της περιόδου, μετά από 11 άστοχα σουτ των γηπεδούχων σε διάστημα έξι λεπτών.

Παρά την προσπάθειά του να μπει στη ρακέτα, ο Άρης βρήκε προσωρινά λύσεις, τη στιγμή που Κατσίβελης, Ντίξον και Χατζηδάκης, κρατούσαν το προβάδισμα του Κολοσσού.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε πάλι στο +10, 32-22, πριν ο Τολιόπουλος με 5 σερί πόντους, “ξυπνήσει” την ομάδα του που μείωσε τελικά στους 3 στο ημίχρονο.

Ο αγώνας είχε ισορροπήσει, μολονότι οι γηπεδούχοι παρέμεναν πολύ άστοχοι. Νότε και Σανόγκο έδωσαν κάποιες λύσεις στην τρίτη περίοδο, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τη μικρή διαφορά, μέχρι τα 30 λεπτά, 46-49.

Με τον Κατσίβελη και το πρώτο εύστοχο σουτ του Σμιθ δε, οι φιλοξενούμενοι έφυγαν με οκτώ πόντους, 46-54 στα 2,5 λεπτά της τελευταίας περιόδου.

Ο Άρης έμεινε 4 λεπτά χωρίς καλάθι, μετά από εκείνο του Σανόγκο, από επιθετικό ριμπάουντ και βρέθηκε στο -9, 51-60 με 3:25 πλέον για το τέλος του αγώνα.

Ο Γκούντγουιν του έδωσε μια ευκαιρία, με 4 δικούς του αναπάντητους πόντους για το 55-60 κι ο Χάγκινς ολοκλήρωσε το 6-0 σερί, για το 57-60 με 02:07.

Ο Μάικλ Ντίξον με τη σειρά του, έδωσε ανάσα στον Κολοσσό με ένα καλάθι-απάντηση στο σερί και μετά πέτυχε κι ένα μεγάλο τρίποντο για το 65-59 του Κολοσσού με το χρονόμετρο να γράφει 1:20.

Το μεγαλύτερο καλάθι της βραδιάς όμως, ήρθε από τα χέρια του κορυφαίου του Κολοσσού, Δημήτρη Κατσίβελη, όταν σε λήξη χρόνου επίθεσης και με 44 δεύτερα για το τέλος του αγώνα έκανε το 68-61.

Ο Κολοσσός έκανε τρία μαζεμένα λάθη, με επίθεση του Όσμπορν στα 8”, φάουλ του Κόφι αμέσως μετά το αμυντικό ριμπάουντ του Άρη και χαμένο αμυντικό ριμπάουντ μετά την απώλεια μιας βολής με τον Χάγκινς να μιεώνει 64-68 στα 29”.

Και πάλι όμως, διατηρούσε τον πρώτο λόγο.

Ο Κατσίβελης τον έστειλε σε απόσταση ασφαλείας 6 πόντων, με 2/2 βολές στα 28” εξίσου εύστοχος ήταν μετά ο Ντίξον για το 66-72 και πλέον όλα είχαν τελειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-35, 46-49, 68-74