Μια μεγάλη νίκη συνιστά αφορμή για “πάρτι” αλλά αυτό που κατάφερε τον τελευταίο καιρό ο Άρης μοιάζει με… φεστιβάλ, αφού η μια επιτυχία έρχεται πίσω από την άλλη!

Νίκη επί της ΑΕΚ εκτός έδρας, θρίαμβος επί της Ουλμ στη Γερμανία, διπλό στο ΟΑΚΑ επί του Παναθηναϊκού μετά από 27 χρόνια και το βράδι της Τετάρτης, οι “κίτρινοι” νίκησαν και την ιταλική Τρέντο  με 84-77 στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων του EuroCup!

Πανηγύρισαν έτσι με ένα… μνημειώδες κοινό στο κατάμεστο Nick Galis Hall, την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση των playoffs, όπου πλέον, περιμένει η ουκρανική Προμετέι.

Σε έναν και μοναδικό, νοκ-άουτ αγώνα που θα γίνει 5 ή 6 Μαρτίου στη Ρίγα της Λετονίας που χρησιμοποιούν οι Ουκρανοί ως έδρα, λόγω του πολέμου.

Η ομάδα του Καστρίτη ολοκλήρωσε με τον τρόπο που άρμοζε τη μεγάλη της φετινή ευρωπαϊκή επιστροφή, έδειξε τον γνωστό χαρακτήρα της, δεν “σκιάχτηκε” από την κακή εκκίνηση στο παιχνίδι με τους Ιταλούς που “καίγονταν”, αλλά έμειναν έξω: Σε συνδυασμό με τη νίκη της Μπούντουτσνοστ επί της Γκραν Κανάρια, αλλά προς όφελος της Τoυρκ Τέλεκομ που πήρε κι αυτήν την πρόκριση ως 6η του ομίλου!

Παρά την ενθουσιώδη ατμόσφαιρα ο Άρης άργησε να μπει με το συνήθη δυναμισμό και την προσήλωση στο πλάνο, στο παιχνίδι και  βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ.

Οι Ιταλοί έφυγαν με +11, 24-13 με τον Μπάλντγουιν εκφραστή των πιο πολλών επιθέσεων και έκλεισαν την Α’ περίοδο με 25-15.

Λίγο η κόπωση των σερί αγώνων, λίγο το γεγονός ότι από χθες είχε έρθει η πρόκριση κι είχε χαθεί βέβαια η ευκαιρία για πλεονέκτημα έδρας στην Α’ φάση των playoffs, έπαιξαν το ρόλο τους.

Το έλλειμα ενέργειας πάντως, ήταν ορατό, με πιο πολλά λάθη, 0 ασίστ στην Α’ περίοδο και χαμένα ριμπάουντ στο β’ δεκάλεπτο.

Όμως στη δεύτερη περίοδο ο Άρης έβγαλε στοιχεία στην επίθεση, ο Τολιόπουλος έδωσε το ρυθμό και με 9-0 σερί, μείωσε στο 24-25, ενώ ισοφάρισε πρώτη φορά, 26-27 στα 6:18 για το ημίχρονο.  Οι Ιταλοί που είχαν τεράστιο κίνητρο, έφυγαν πάλι με 41-34 στο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο αμυντικά του Άρη. Κράτησε τους Ιταλούς στους 11 πόντους, ενώ επιθετικά, Μποχωρίδης και Ντε Σόουζα έδωσαν πολύτιμες λύσεις (από 7π.).

Ο Άρης προηγήθηκε για πρώτη φορά 49-48 με 03:08 για τα 30′ με τον Μποχωρίδη, όμως οι Ιταλοί αντιστάθηκαν.

Το παιχνίδι κράτησε τον χαρακτήρα ντέρμπι, ο Χαμπ, έβαλε άλλα τρία τρίποντα στην τελευταία περίοδο για να απαντήσει η Τρέντο στο 70-67 του Άρη, με προβάδισμα 73-75, όμως ένα… κερασάκι, το ήθελε η “τούρτα” του Άρη στο φινάλε αυτής της βραδιάς:

Τέσσερις σερί πόντοι του Σταρκ, βολές του Χάρελ, κι άλλες δύο του Σανόγκο έκαναν το 81-75 με 8-0 σερί, σε πανηγυρική ατμόσφαιρα στο “Παλέ”!

Η λήξη, με 84-77, ήλθε ως επιστέγασμα όλων των προσπαθειών στη σεζόν, των παικτών, των προπονητών, του οργανισμού που λέγεται Άρης!

Tα δεκάλεπτα: 15-25, 34-41, 51-52, 84-77

Άρης-Τρέντο: Τα photo clicks από το Nick Galis Hall (gallery)

Άρης-Τρέντο: Κι ο Νίκος Γκάλης στο “Παλέ”!

Ο killer Τολιόπουλος στην κορυφή του Top-10 (vid)

Άρης: Διπλό sold out για Τρέντο και ΠΑΟΚ! (pic)+

Με συνέντευξη Βασίλη Τολιόπουλου το νέο τεύχος του AllStar Basket (pic)

EuroCup 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες