Την ήττα από την Γκραν Κανάρια στην Ισπανία με 93-65 γνώρισε ο Άρης το βράδι της Τετάρτης στη 10η αγωνιστική του EuroCup.

Απέναντι στη μόνη αήττητη ομάδα (10-0), και κάτοχο του τροπαίου η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη αναζήτησε μια καλή, μια αξιοπρεπή εμφάνιση, αλλά την έκανε μόνο στο πρώτο μισό.

Η έβδομη ήττα του σε δέκα αγώνες δεν θα μπορούσε να αποφευχθεί, όταν μόνο ο Βασίλης Τολιόπουλος έκανε την υπέρβαση κι η ελληνική ομάδα δεν πήρε το κάτι παραπάνω ειδικά από τους ξένους παίκτες της.

Ασφαλώς η ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς είναι πληρέστερη, πιο ποιοτική, και το απέδειξε έχοντας 25 ασίστ για 11 λάθη, έναντι των 8-23 του Άρη, αλλά και συνολικό PIR 128 έναντι 44!

Μόλις ένα χαμένο σουτ μέτρησαν οι δύο ομάδες στα τέσσερα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου ο Άρης προηγήθηκε με 13-11 με 5/6 προσπάθειες.

Οι άμυνες ζώνης που επέλεξε ο προπονητής της ελληνικής ομάδας, Καστρίτης, 3-2 για αρχή και η πιο περίπλοκη κι απαιτητική, 1-3-1 για τη συνέχεια, έδειξαν την τάση να αντιμετωπίσει τη δεδομένη ποιοτική υπεροχή των Ισπανών που θα γινόταν αντιληπτή στο ένας εναντίον ενός.

Ακολούθησε ένα κακό τετράλεπτο, η μόνη “παραφωνία” του Άρη στο ημίχρονο, όπου οι παίκτες του Λάκοβιτς έκαναν 14-0 για να φτάσουν στο 25-13 με 2:10 για το δεκάλεπτο.

Όταν έκλεισε η παρένθεση ο Άρης επέστρεψε, με τον Βασίλη Τολιόπουλο να ολοκληρώνει ένα εκπληκτικό ημίχρονο με 16 πόντους και να βάζει πάλι τον Άρη στα ίδια “μέτρα” με τους Ισπανούς.

Μαζί του, κι ο Ντε Σόουζα με φιλότιμη προσπάθεια και κερδισμένες μάχες με την πιο πλήρη front line της “Γκραν-Κα”.

Ο Λάκοβιτς είχε εστιάσει στον περιορισμό του Γκάλινατ, με over plays και ο σκόρερ του Άρη είχε μόλις 2 προσπάθειες στο πρώτο μισό.

Η αλήθεια είναι ότι κι ο ίδιος δεν εκβίασε προσπάθειες, μοίρασε την μπάλα, είχε την ίδια υπομονή που επέδειξε για 16 από τα 20 λεπτά η ελληνική ομάδα στο ημίχρονο.

Αν δεν είχε και σχεδόν διπλάσια λάθη από τους Ισπανούς, στο ημίχρονο, ίσως η διαφορά να μην ήταν στους 11 του 49-38.

Η εκκίνηση στην τρίτη περίοδο δεν ήταν καλή για τον Άρη κυρίως λόγω των λαθών του στην πίεση που άσκησαν οι γηπεδούχοι στη δική τους άμυνα.

Στο πρώτο πεντάλεπτο του β΄μέρους, ο Άρης έκανε πιο πολλά λάθη (6) από σουτ (5) για να επιτρέψει στην αντίπαλό του να πάει στο +15, 58-43 δίχως κάτι το ιδιαίτερο στην επίθεση.

Η διαφορά έφτασε στους 20 με τον Ρόκο Πρκάτσιν, γυιο του άλλοτε παίκτης του Παναθηναϊκού και της Εθνικής Κροατίας, Νίκολα, να φτάνει στους 12 προσωπικούς, με το σκορ να πηγαίνει στο 65-45 με 3:08 για τα 30′.

Ήταν ένα πεντάλεπτο που ο Άρης έβαλε μόλις ένα καλάθι, το πρώτο του Μπάνκστον ο οποίος απείχε όλο το βράδι από το πνεύμα του αγώνα.

Κι όχι μόνο ο Μπάνκστον, αλλά δεν έχει δα και πλεόνασμα ποιοτικών παικτών ο Άρης που θα μπορούν να τον κρατήσουν στην έδρα της πιο δυνατής ομάδας της διοργάνωσης, βάσει αποτελεσμάτων τουλάχιστον.

Προφανώς ο Άρης έχει άλλη στόχευση, άλλα είναι τα παιχνίδια που θα επιδιώξει να κερδίσει για να έχει μέλλον στη διοργάνωση κι αυτό είναι δεδομένο.

Οι φίλαθλοι του Άρη στα Κανάρια

Απλά και σε αγώνες με πιο δυνατούς και ξεκάθαρα καλύτερους αντιπάλους, δεν υπάρχει λόγος απογοήτευσης και κατά συνέπεια, εγκατάλειψης της προσπάθειας, όπως φάνηκε στο τέλος όταν η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους, 91-61, πριν από το τελικό 93-65

Τα δεκάλεπτα: 29-17, 49-38, 72-50, 93-65

EuroCup 2023-24: Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες

Άρης: Τα εισιτήρια του αγώνα με τη Λιετκαμπέλις