Αφού πέταξε στα “σκουπίδια” σχεδόν όλο το πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κάνει την απόλυτη ανατροπή και ηττήθηκε με 76-87 από τη Ρεάλ Μαδρίτης στον δεύτερο ημιτελικό του Final-4 της EuroLeague στο Βερολίνο.

Ενώ βρέθηκε στο -25, 29-54 προς το τέλος του ημιχρόνου, αντέδρασε στο β’ μέρος, έφτασε στους 8 πόντους, αλλά έμεινε από δυνάμεις και ηττήθηκε.

Την Κυριακή, η κάτοχος του τίτλου Ρεάλ Μαδρίτης θα αντιμετωπίσει στον τελικό για τον τίτλο τον Παναθηναϊκό στις 21:00, ενώ στις 18:00 θα γίνει ο μικρός τελικός, Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε.

Ο Άλεκ Πίτερς πέτυχε 20 από τους 23 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σακίλ ΜακΚίσικ είχε 17 κι ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος 15 πόντους.

Ο Ολυμπιακός δεν πήρε τίποτα από τους ψηλούς του, σε έναν πολύ ενδεικτικό παράγοντα του αγώνα.

Για τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Ντζάναν Μούσα πέτυχε 20 πόντους, 12 είχε ο Μάριο Χεζόνια κι από 11 Πουαριέ και Γιαμπουσέλε.

Ο Μάριο Χεζόνια άρχισε τον αγώνα με 3/3 τρίποντα σε 3:25 αγώνα κι η Ρεάλ προηγήθηκε με 14-6, δείχνοντας από την εκκίνηση τις άγριες διαθέσεις της.

Ο Καμπάτσο μοίραζε ασίστ (6 στο Α’ δεκάλεπτο), Χεζόνια (9π.), Μούσα (6π.) Ταβάρες (6π.) σκόραραν από κοντά κι από μακριά, για να φύγει η ομάδα του Ματέο με “το καλημέρα” με 23-10 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 28-10 με 5 μαζεμένους πόντους του Γιαμπουσέλε.

Ο απολογισμός των Πρωταθλητών Ευρώπης στην Α’ περίοδο ήταν 5/8 δίποντα, 6/8 τρίποντα, ενώ ο Ολυμπιακός αδυνατούσε να βάλει τον αγώνα σε συνθήκη ανταγωνισμού.

Η Ρεάλ έφτασε να ‘χει 9/12 δίποντα, 9/12 τρίποντα μετά από 16 λεπτά αγώνα, όπου προηγήθηκε με 47-24, κάνοντας το τέλειο παιχνίδι.

Ναι ο Ολυμπιακός δεν ανταποκρίθηκε, δεν είναι μόνο ότι δεν έβαζε, ενώ η Ρεάλ τα έβαζε σχεδόν όλα, αλλά έχανε και το ριμπάουντ και δεν κέρδιζε έστω σε κάποια επιμέρους ενότητα του παιχνιδιού.

Αλλά κι από την άλλη η ομάδα του Ματέο έμοιαζε να είναι κι ένα και δύο επίπεδα πιο πάνω, επιβεβαιώνοντας όσους υποστήριζαν ότι πρόκειται για το φαβορί του Final-4.

Αφού έφτασε στο +25, 54-29 στα 1:13, ο Ολυμπιακός μείωσε, με τον Σακ ΜακΚισικ να ρου δίνει πνοή στη β’ περίοδο, έχοντας 13 πόντους και το τρίποντο στην εκπνοή, με το οποίο μείωσε στο 56-37.

Σε αντίθεση με το πρώτο μισό, η άμυνα του Ολυμπιακού πήρε άριστα στην αρχή της τρίτης περιόδου. Η Ρεάλ έμεινε χωρίς σκορ για 4:18, ο Πίτερς “πήρε μπροστά” για τον Ολυμπιακό, συνδράμοντας και στο ριμπάουντ κι η εικόνα άρχισε να αλλάζει.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πλησίασε έως τους 12 πόντους, 60-48 και 63-51, διαφοροποιώντας κάθε συσχετισμό που δημιούργησε το παιχνίδι της Ρεάλ στο πρώτο μισό.

Με νέο τρίποντο του Πίτερς που έφτασε στους 12 προσωπικούς στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά μειώθηκε στους 10, 66-56 στα 1:35.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 71-58, με τον Ντζάναν Μούσα να είναι η μόνη σταθερή απειλή της ισπανικής ομάδας, αλλά υπήρχε και πάλι παιχνίδι, αφού η ελληνική ομάδα είχε καλύψει μεγάλο μέρος της διαφοράς.

Ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος μείωσε για πρώτη φορά μετά την αφετηρία του αγώνα σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά, 76-67 και μετά από λίγο στους 8, 77-69, στην αρχή της Δ΄περιόδου, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να κερδίζει έδαφος, πόντο-πόντο, μπάλα-μπάλα, για να καλύψει τη μεγάλη διαφορά που επέτρεψε στο πρώτο μισό,

Η κόπωση στοίχησε στην πεντάδα που χρησιμοποίησε ο Μπαρτζώκας, ως επί το πλείστον στο τέλος, καθώς ακολούθησαν δύο λάθη σε επιθέσεις.

Ο Μούσα πέτυχε 4 σερί πόντους για να φύγει στο φινάλε η Ρεάλ με 87-73, από 81-72, βάζοντας τέλος στην προσπάθεια του Ολυμπιακού για την επιστροφή του.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 56-37, 71-58, 87-76