Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Αρμάνι Μιλάνο για να κάμψει την αντίσταση της Μπασκόνια, φτάνοντας στο τελικό 89-78.

Επομένως, η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ανέβηκε στο 17-7 και παγίωσε τη θέση της στην τετράδα, τη στιγμή που η βασκική έπεσε στο 7-17 της EuroLeague.

Το ματς πήρε κλίση προς την πλευρά των γηπεδούχων από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν το 16-10 έγινε 21-10 και στο τέλος του ημιχρόνου 40-25.

Η άμυνα της Αρμάνι ήταν σπουδαία, με αποτέλεσμα η Μπασκόνια να μην μπει ποτέ σε διεκδίκηση αποτελέσματος, λίγες ημέρες μετά την ήττα της από τον Ολυμπιακό στη Βιτόρια.

Το μόνο μελανό σημείο για την Αρμάνι, οι 30 πόντοι που δέχθηκε στην τελευταία περίοδο, οι οποίοι πάντως δεν αρκούσαν για να της κάνουν μεγάλη ζημιά.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολλούς διακριθέντες, με τον Νικολό Μέλι να “βγάζει” τον μεγαλύτερο αριθμό στην αξιολόγηση, απόρροια κυρίως των 11 ριμπάουντ.

Στους 15 πόντους σταμάτησε ο Ντέβον Χολ, 6 ασίστ μοίρασε ο Μάλκολμ Ντιλέινι, ενώ στον αντίποδα πρώτος σκόρερ ήταν ο Ματ Κοστέλο με 23 πόντους και κορυφαίος ο (16π., 6ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 40-25, 66-48, 89-78