Αρμάνι-Ρεάλ

H Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε ιδανικά τη “διαβολοβδομάδα” της Euroleague, καθώς επικράτησε 75-73 της Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν μία εκπληκτική ανατροπή, όμως το τρίποντο του Μάλκολμ Ντιλέινι στην εκπνοή δεν κατέληξε στο καλάθι των φιλοξενούμενων.

Κατά συνέπεια, η ομάδα του Πάμπλο Λάσο (απών λόγω Covid-19, όπως και ο Τομά Ερτέλ) έφτασε στο 13-3 και εδραιώθηκε στη 2η θέση πίσω από την Μπαρτσελόνα.

Η Αρμάνι Μιλάνο, από την πλευρά της, έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον αποψινό της αντίπαλο σε απόσταση μίας νίκης, υποχωρώντας στο 10-6.

Επομένως, αν ο Ολυμπιακός λυγίσει αύριο (17/12) τη Βιλερμπάν στο ΣΕΦ, θα μείνει μόνος στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Αρμάνι-Ρεάλ

Αναφορικά με το ματς του Μιλάνου, η τοπική ομάδα προηγείτο ή ήταν πολύ κοντά μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, ώσπου το 25-26 μετατράπηκε σε 27-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ρεάλ κρατούσε συνεχώς τα ηνία και δεν επέτρεπε στην Αρμάνι να μειώσει σε διαφορά λιγότερη των τεσσάρων πόντων.

Πάντως, στα τελευταία 03:30 λεπτά οι γηπεδούχοι πάλεψαν για τη μεγάλη ανατροπή, μετατρέποντας το 59-71 σε 72-74 (με τρίποντο του Λουίτζι Ντατόμε).

Η Ρεάλ συνέχισε να επιδεικνύει τάσεις αυτοχειρίας, αφού στα 15” ο Φαμπιάν Κοζέρ έβαλε μόνο τη μία βολή και στα 5” ο Άνταμ Χάνγκα είχε 0/2 από την ίδια θέση!

Αρμάνι-Ρεάλ

Κατόπιν, ο σπουδαίος σήμερα Γκέρσον Γιαμπουσέλε έκανε φάουλ στον Ντέβον Χολ, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη και όλοι κράτησαν την ανάσα τους.

Η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ντιλέινι. Εν πολλοίς, κατάφερε να βρει οπτικό πεδίο σε… αντίξοες συνθήκες, εκτέλεσε για τρεις και πήγε για το all-in! Τελικά, το διχτάκι δεν κουνήθηκε, επομένως το σκορ έγραψε 73-75.

Ο Γιαμπουσέλε ξεχώρισε με τους 15 πόντους, τα καλά ποσοστά και τα 6 ριμπάουντ, ενώ πρώτος σκόρερ της Ρεάλ αναδείχθηκε ο Φαμπιάν Κοζέρ με 17π.

Στον αντίποδα, ο Σέιβον Σιλντς σημείωσε 18 πόντους και ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ άλλους 10 απέναντι στην πρώην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 27-35, 48-55, 73-75