Με ηγέτη τον Τζίτζι Ντατόμε η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε (67-55) της Βίρτους Μπολόνια και με σκορ 4-3 αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ιταλίας.

Ο Ιταλός φόργουορντ αναδείχθηκε MVP, αφού έκανε μεγάλο παιχνίδι και με τη βοήθεια του Μπίλι Μπάρον και του Σαβόν Σιλντς, ο οποίος αναμένεται να ανανεώσει με την Αρμάνι, μπόρεσε να φτάσει στο τρόπαιο για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν.

Την ίδια στιγμή η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο σούταρε με πολύ άσχημα ποσοστά από την περιφέρεια και όλοι κινήθηκαν σε… ρηχά νερά πλην του Τόκο Σενγκέλια με συνέπεια να γνωρίσουν την ήττα.

Ο Μάρκο Μπελινέλι με 0/7 σουτ δεν βοήθησε καθόλου την Βίρτους και η Αρμάνι είχε μεν τον έλεγχο από το πρώτο 10λεπτο (21-9) και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα (38-29 στο 20’ και 48-34 στο 30’) φτάνοντας στη νίκη-τίτλου.

Ωστόσο το επιμέρους 10-5 στο τρίτο 10λεπτο φανερώνει την μεγάλη κόπωση των παικτών των δυο ομάδων από τα συνεχόμενα παιχνίδια.

Στα 30 πρωταθλήματα έφτασε η ομάδα του Μιλάνου, στα 16 έμεινε η Βίρτους.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-9, 38-29, 48-34, 67-55.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Τονούτ, Μέλι 4 (7 ριμπάουντ), Μπάρον 11 (2/8 τρίποντα), Νέιπιερ 8 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Ρίτσι 6 (2), Μπιλίγκα, Χολ 2, Σιλντς 10 (1), Χάινς 8 (4/5 δίποντα), Ντατόμε 16 (5/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Φόιγκτμαν 2.

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπελινέλι (0/7 σουτ), Παγιόλα 3 (1), Τζαϊτέ 5, Σενγκέλια 13 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Χάκετ 7 (1), Οτζελέγε 5, Τέοντοσιτς 10 (3/9 τρίποντα), Αμπάς, Κορντινιέ 6, Μίκι 6.