Στον παλμό του ΟΑΚΑ στάθηκε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, έπειτα από τη νίκη με 90-76 επί της Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ για την 9η αγωνιστική της EuroLeague

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν, αναφέρθηκε πρώτα στις επιμέρους ενότητες που αφορούν στο μπάσκετ, αλλά κυρίως, αναφέρθηκε στη συνδρομή των φιλάθλων του Παναθηναϊκού στη νίκη της ομάδας του, το βράδι της Παρασκευής.

Συγκεκριμένα δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου:

“Γνωρίζαμε ότι η Βίρτους παίζει καλό μπάσκετ.

Ήρθε εδώ έχοντας έξι νίκες σε οκτώ παιχνίδια αλλά είχαμε προετοιμαστεί πολύ καλό όσον αφορά το πνευματικό κομμάτι του αγώνα.

Ίσως να μην είχαμε πολύ χρόνο για να δουλέψουμε αλλά ελέγξαμε το παιχνίδι. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τον έλεγχο αλλά στο δεύτερο ο Μπελινέλι άρχισε να ευστοχεί σε απίθανα σουτ.

Η άμυνά μας ήταν λίγο πιο soft και τους δώσαμε την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Στο 3ο δεκάλεπτο κάναμε πολλά λάθη στην επίθεση και τους δώσαμε την ευκαιρία να έχουν και πάλι τον έλεγχο.

Στο τέλος δείξαμε επιθετικότητα, αλλάξαμε την στρατηγική μας στην άμυνα απέναντι σε Μπελινέλι και Σενγκέλια. Στην επίθεση αρχίσαμε να παίζουμε πολύ έξυπνα με τον Σλούκα και βρίσκαμε πάντα σωστές πάσες” είπε ο Αταμάν και συνέχισε:

“Ο Ματίας ήταν επιθετικός και φυσικά ο Ντίνος ο οποίος έπαιξε και πάλι εξαιρετικά και θεωρώ ότι είναι ένας από τους καλύτερους πάουερ φόργουορντ της Euroleague. Όλοι οι παίκτες έδειξαν αφοσίωση.

Ο Ναν ήταν πολύ καλός και σημαντικός στο πρώτο ημίχρονο.

Είμαι πολύ χαρούμενος επειδή το γήπεδο είχε περίπου 19.000-20.000 και αυτό είναι και όνειρο του Γιαννακόπουλου.

Να αρχίσουμε να κερδίζουμε και να έχουμε αυτήν την συνεργασία με τον κόσμο και να παίζουμε μπάσκετ που θα απολαμβάνει ο κόσμος. Μπορεί να μην κερδίζουμε πάντα όμως είμαι σίγουρος ότι όλοι το απόλαυσαν, ειδικά την τελευταία περίοδο και την προσπάθεια που έκαναν οι παίκτες”.

Για το ένα μόλις ομαδικό φάουλ στην 3η περίοδο είπε:

“Δεν μπορείς να παίζει επιθετική άμυνα και στα 40 λεπτά. Μετά όμως αλλάξαμε παίκτες, αλλάξαμε την στρατηγική μας και παίξαμε πιο επιθετικά στην άμυνα.