Στη συμπεριφορά της ομάδας του σε ένα τόσο σκληρό και κλειστό παιχνίδι στάθηκε o προπονητής του Παναθηναϊκού, Εργκίν Αταμάν έπειτα από τη νίκη με 73-71 επί της  Ζαλγκίρις Κάουνας το βράδι της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, στάθηκε επίσης στην άμυνα της ομάδας του, [ου της έδωσε στο τέλος τη νίκη.

“Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε πολλές βολές οπότε τη διαφορά την έκαναν τα τρίποντα.

Επιθετικά δεν κάναμε και το καλύτερο παιχνίδι μας. Αμυντικά, όμως, στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλοί, αλλά είχαμε θέμα στο πικ εν ποπ του Σμιτς. Αλλά ήταν κάτι λογικό γιατί ο Μήτογλου κουράστηκε, αλλά δεν ήθελα να τον κρατήσω εκτός γιατί ήταν εξαιρετικός και μας βοήθησε.

Ήταν ένα παιχνίδι με μάχες σε κάθε κατοχή.

Στο υπόλοιπο παίξαμε πολύ καλή άμυνα, αφού σκόραραν μόνο με τρίποντα.

Επιθετικά ο Σλούκας και ο Γκραντ ανέβηκαν σε ένα πολύ σημαντικό σημείο και σκόραραν.

Στα ριμπάουντ επίσης δεν κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά βρήκαμε τον τρόπο να κερδίσουμε”.

Για το αν με αυτήν τη νίκη ο Παναθηναϊκός δείχνει χαρακτήρα ο Αταμάν είπε:

“Αυτή τη σεζόν στην έδρα μας έχουμε χάσει δύο αγώνες  στην παράταση. Δεν ήμασταν καλοί στην επίθεση, αλλά καταφέραμε να βρούμε τον τρόπο να πάρουμε το ματς και δείξαμε χαρακτήρα”.

Ο Αταμάν μίλησε και για τις 13 χαμένες βολές του Παναθηναϊκού:

“Νομίζω πως είναι θέμα πίεσης. Στο Βερολίνο είχαμε 90%. Είναι το γήπεδό μας και κάθε μέρα σουτάρουμε βολές.

Αλλά είναι η πρώτη φορά που κάποιοι παίκτες παίζουν σε ένα τέτοιο γήπεδο όπως το ΟΑΚΑ και έχουν επιπλέον πίεση. Πετύχαμε 73 πόντους και χάσαμε 13 βολές είναι αρκετά μεγάλο το ποσοστό. Αν είχαμε χάσει 8 θα είχαμε 5 παραπάνω πόντους. Αλλά στο τέλος κερδίσαμε.

Δεν βάλαμε την τελευταία βολή, γιατί είπα εγώ στον Γκριγκόνις να την χάσει”.

Για την αντιμετώπιση του Κίναν Έβανς αλλά και την παρουσία του Τζέριαν Γκραντ, ο προπονητής του Παναθηναϊκού είπε:

“Αν αναλύσεις τη Ζαλγκίρις θα δεις ότι ο Έβανς είναι ο καλύτερος παίκτης.

Όπως και ο Σμιτς, που μας πλήγωσε σήμερα.

Ήμασταν πολύ επιθετικοί στα heads out. Αλλά ο Γκραντ έκανε μια εξαιρετική δουλειά στην προσωπική του άμυνα.

Την περασμένη σεζόν τον είδα πολλές φορές.

Έχει χαρακτήρα σε κάθε ματς και παίζει σημαντικά και στις δύο πλευρές του παρκέ.

Είναι και ο MVP του Eurocup. Στην άμυνα είναι επιθετικός και στην επίθεση βλέπει το καλάθι. Μου αρέσουν αυτοί οι παίκτες. Κάνει κάποια λάθη, αλλά βελτιώνεται”.