Στο ενδεχόμενο να πάρει έναν ακόμα παίκτη μετά τον Κέντρικ Ναν, στάθηκε μεταξύ άλλων ο προπονητής του Παναθηναϊκού Εργκίν Αταμάν έπειτα από την εκτός έδρας ήττα του από την Μπαρτσελόνα με 80-72.

Στη συνέντευξη Τύπου, έπειτα από τον αγώνα της Παρασκευής στη Βαρκελώνη, είπε, πρώτα από όλα για το παιχνίδι:

“Στην πρώτη περίοδο ξεκινήσαμε καλά, αλλά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά χάσαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η Μπαρτσελόνα πήρε 10 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο μέρος.

Έβαλε πολλά καλάθια μετά από πικ εν ρολ. Δεν μπορέσαμε να επιστρέψουμε στο παιχνίδι ούτε στην τρίτη περίοδο.

Είχαμε χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση από κάποιους παίκτες, ιδίως από έναν παίκτη που ξέρετε πολύ καλά.

Ο μόνος τρόπος για να βελτιωθεί το παιχνίδι μας, είναι να βελτιωθούν οι ατομικές επιδόσεις των παικτών. Ελπίζω να βρούμε έναν τρόπο να γίνει αυτό, ειδικά με τα…μεγάλα ονόματα, που μέχρι στιγμής δεν ανταποκρίνονται με βάση το επίπεδό τους και τις προσδοκίες που έχουμε από εκείνους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα του αγώνα, γιατί η Μπαρτσελόνα έβαλε τους “αναπληρωματικούς”, οπότε για εμάς ήταν ευκολότερο να μειώσουμε το σκορ.

Κι από την Μπαρτσελόνα έλειπαν δύο σημαντικοί παίκτες, ο Λαπροβίτολα και ο Γκεντράιτις.

Εμείς παίξαμε χωρίς τους δύο βασικούς μας πόιντ γκαρντ, τον Σλούκα και τον Βιλντόσα, ήταν δύσκολο να παίξουμε το σύστημά μας, ειδικά εκτός έδρας. Ο Γκραντ κουράστηκε από ένα σημείο και μετά και εκεί χάσαμε κάθε έλεγχο”.

Σε ερώτηση για τον Κάιλ Γκάι ο Αταμάν είπε: “Δεν θέλω να μιλήσω ονομαστικά για τους παίκτες μου. Είστε οι δημοσιογράφοι, είδατε το παιχνίδι, μπορείτε να γράψετε γι’ αυτό”.