Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 83-69 από τη Φενέρμπαχτσε και ο Εργκίν Αταμάν δήλωσε μετά τον αγώνα ότι “ήταν περίεργη η πρώτη περίοδος για εμένα”!

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε της εκτός έδρας αναμέτρησης με τη Φενέρμπαχτσε:

“Ξεκινήσαμε το παιχνίδι με πολλά λάθη. Μετά τα λάθη δώσαμε στη Φενέρμπαχτσε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και ελεύθερα σουτ με τον Γκούντουριτς.

Η 1η περίοδος ήταν πολύ… περίεργη για εμένα, γιατί δεν δείξαμε χαρακτήρα. Ήμασταν φοβισμένοι να παίξουμε το παιχνίδι μας.

Φυσικά, όταν βρεθήκαμε στο -20 προσπαθήσαμε να επιστρέψουμε και να αλλάξουμε το ματς. Ειδικά στην 4η περίοδο παίξαμε σωστά και παλέψαμε.

Όμως, ήταν δύσκολο να αλλάξουμε την εικόνα του αγώνα απέναντι στη Φενέρμπαχτσε, τους δώσαμε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα στο 1ο δεκάλεπτο”.

Ο κόουτς των νικητών, Δημήτρης Ιτούδης, είπε:

“Δεν είναι μόνο τα στατιστικά σημαντικά. Σημαντική είναι και η θέληση που δείξαμε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Ήμασταν καλύτερη ομάδα στο μεγαλύτερο μέρος του ματς, ήταν προφανές αυτό.

Καταφέραμε να είμαστε πολύ καλοί αμυντικά, μοιράσαμε καλά τη μπάλα, έπαιξε σημαντικό ρόλο ο Καλάθης σε αυτό. Ήταν ηγετικός με διαφορετικούς τρόπους.

Ευχαριστούμε και τους φιλάθλους, μας έδωσαν ώθηση κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα. Είναι μία νέα ομάδα που χτίστηκε για να πάει μέχρι το τέλος”.