Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 99-85 την Άλμπα Βερολίνου στη Mercedes-Benz Arena και ο Εργκίν Αταμάν έκανε λόγο για μια σπουδαία νίκη.

Αναλυτικά όσα είπε ο κόουτς του Παναθηναϊκού στη flash interview μετά τον αγώνα:

“Πήραμε μια σπουδαία νίκη. Καταφέραμε να ελέγξουμε τον ρυθμό και να παραμείνουμε ψύχραιμοι.

Η Άλμπα είναι μια ομάδα που δεν τα παρατάει και το έδειξε και απόψε. Εμείς όμως κάναμε τη δουλειά μας.

Θέλω να ευχαριστήσω τον κόσμο που ήταν δίπλα μας και μας βοήθησε και απόψε. Τον κόσμο που ήρθε από παντού. Και από την Ελλάδα και από την Γαλλία.

Ελπίζω την άλλη εβδομάδα να έχουμε δύο sold out στο ΟΑΚΑ”.

Λίγο αργότερα, στη συνέντευξη Τύπου, ο Αταμάν είπε:

“Ξεκινήσαμε το παιχνίδι πολύ καλά επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Κυκλοφορήσαμε την μπάλα πολύ καλά και βρήκαμε τα ελεύθερα σουτ, κάτι που ήταν πολύ σημαντικό.

Δούλεψαν τα pick n’ roll μας, ειδικά με τον Μπαλτσερόφσκι, που κινήθηκε πολύ καλά στην επίθεση. Και μετά με τον Βιλντόζα βρήκαμε 4 πολύ σημαντικά τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα είναι μία ομάδα που δεν τα παρατάει ποτέ και ανέβασε την πίεσή της. Άλλαξε την άμυνά της και γύρισε σε ζώνη, κάτι που μας δυσκόλεψε, αλλά βρήκαμε ξανά τον τρόπο να σκοράρουμε και πάλι.

Είχαμε 13 τρίποντα, η Άλμπα είχε 12 και είναι μία πολύ σημαντική νίκη πριν τη “διαβολοβδομάδα” που έχουμε μπροστά μας”.