Πάτι Μιλς
Ο Πάτι Μιλς

Η Αυστραλία νίκησε τη Γεωργία του Ηλία Ζούρου με 86-81 στον τελευταίο φιλικό αγώνα των δύο εθνικών ομάδων πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Boomers πήραν προβάδισμα 11 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (29-18), ενώ έφτασαν στο +18 στο τέλος του ημιχρόνου (51-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γεωργία μείωσε τη διαφορά στους 8 πόντους, ασκώντας πίεση στους Αυστραλούς που αντιμετώπισαν δυσκολίες στην επίθεση. Οι Boomers ανέκτησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία 3,5 λεπτά της περιόδου, διευρύνοντας ξανά το προβάδισμα (71-54).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ηλία Ζούρου πλησίασε στους 3 πόντους με μόλις δύο λεπτά για τη λήξη, αλλά οι Αυστραλοί άντεξαν και έφτασαν στη νίκη.

Στην πρεμιέρα τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Αυστραλία θα παίξει με τη Φινλανδία (25/8, 11:00), ενώ η Γεωργία θα αντιμετωπίσει το Πράσινο Ακρωτήρι (26/8, 11:00).

Τα δεκάλεπτα: 29-18, 51-33, 71-54, 86-81.