Ολυμπιακός-Ήφαιστος

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ήφαιστο Λήμνου με 83-46, το απόγευμα της Δευτέρας (22/10) για την τρίτη αγωνιστική της Basket League στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Λίγες ημέρες έπειτα από την ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο για τη Euroleague, ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να κάνει restart για τη συνέχεια μιας επίπονης κι απαιτητικής χρονιάς.

Από το ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά από τον Ήφαιστο Λήμνου και μετά τα πρώτα τρία λεπτά, που το σκορ ήταν 8-5 υπέρ των “ερυθρολεύκων”, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ανέβασε το ρυθμό της.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε με τον Ολυμπιακό μπροστά για εννέα (19-10) και η συνέχεια ήταν η ίδια. Οι παίκτες του Μπλατ κυριάρχησαν εξ ολοκλήρου κάτω από τα δύο καλάθια και το ημίχρονο έκλεισε με τους “ερυθρόλευκους” να προηγούνται με 18 (40-22).

Η συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο ήταν παρόμοια με τον Ολυμπιακό να μην βρίσκει κάποια αντίσταση από πλευράς Ήφαιστου και τελικά να επικρατεί εύκολα (83-46).

Πρώτος σκόρερ για τους “ερυθρόλευκους” ήταν ο Κώστας Παπανικολάου με 13 πόντους, ενώ καλή παρουσία είχαν και οι Γουίλιαμς-Γκος (11 πόντους), Ζακ Λε Ντέι (10 πόντους, 12 ριμπάουντ).

Για τον Ήφαιστο Λήμνου καλύτερος παίκτης ήταν ο Τζέρι Σμιθ με 11 πόντους. Καλή παρουσία είχε και ο Τόντρικ Γκότσερ με 10.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

Ολυμπιακός (Μπλατ): Βεζένκοφ 9 (8 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13, Γουίλιαμς-Γκος 11 (5/8 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (8 ριμπάουντ), Σπανούλης 6 (5 ασίστ), Τολιόπουλος 3, Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3, ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ).
Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5, Μούρτος, Γκότσερ 10, Εβανς 5, Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2 (5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαριτόπουλος 5, Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11, Φρειμάνις 2.