Ο Μιχάλης Λούντζης, του Ολυμπιακού, αναδείχθηκε MVP της 4ης εβδομάδας στην Basket League, συγκεντρώνοντας τις πιο πολλές μονάδες αξιολόγησης μεταξύ των πέντε αγώνων που έγιναν το Σαββατοκύριακο.

Στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Λαυρίου Megabolt  με 98-61, στο ΣΕΦ για την 4η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Basket League, ο Μιχάλης Λούντζης συγκέντρωσε 29 βαθμούς στο ranking, περισσότερους από κάθε άλλο παίκτη στους αγώνες του Πρωταθλήματος που έγιναν το Σάββατο 29 Οκτωβρίου και την Κυριακή 30/10.

Ο 24χρονος γκαρντ των «ερυθρόλευκων» πέτυχε 5/6 τρίποντα στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου και συνολικά 21 πόντους με 1/2 βολές, 1/2 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κερδισμένα φάουλ, 1 φάουλ εναντίον, 3 κλεψίματα σε ακριβώς 20’ συμμετοχής.

Είναι δε, ο δεύτερος παίκτης του Ολυμπιακού, μετά τον Κώστα Σλούκα, που κατακτά το έπαθλο του MVP, στις τέσσερις πρώτες εβδομάδες του νέου Πρωταθλήματος.

Μπαρτζώκας: “Δεν είναι έκπληξη η απόδοση των Λούντζη και Μπλακ” (vid)

Ολυμπιακός-Λαύριο: Σόου Λούντζη με 5/6 τρίποντα σε 6 λεπτά! (vid)

Basket League 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα

Basket League 2022-23: Η βαθμολογία