ΑΕΚ-Ρέτζιο Εμίλια

Το 39-20 του β’ ημιχρόνου που σχημάτισε το τελικό 68-59, χάρισε στην ΑΕΚ την εντός έδρας νίκη επί της Ρέτζιο Εμίλια, στο επεισοδιακό ματς για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, παρά το 4/23 στα τρίποντα, έπιασε στο 2-3 τις Καρσίγιακα και Ρέτζιο Εμίλια, κρατώντας την τύχη στα χέρια της.

Αν την τελευταία αγωνιστική (21/12, 19:30) επικρατήσει εντός έδρας του τουρκικού συλλόγου, τότε θα καταλάβει τη 2η θέση του Group B.

Αν ηττηθεί και πάει στο 2-4, τότε θα πρέπει να χάσει και η Ρέτζιο Εμίλια από την αδιάφορη Βόννη (21/12, 19:30 στην Ιταλία), προκειμένου η ΑΕΚ να οδηγηθεί στο play-in μέσω της 3ης θέσης.

Οι Ακίλ Μίτσελ (16π.) και Κένι Γουίλιαμς (15π.) ηγήθηκαν των “κιτρινόμαυρων” προσπαθειών, με τον Αλεξάντερ Μάντσεν να προσθέτει 10π. και τους Κώστα ΠαπαδάκηΤιμ Φρέιζερ από 6 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Μίκαελ Χόπκινς πάλεψε για ένα ημίχρονο (13π.-7ρ.) προτού εξουδετερωθεί, ο Αντρέα Τσιντσαρίνι πάλεψε πολύ με 11π., 9ασ., 6ρ. και οι Σακάρ ΑνίμΟσβάλντας Ολισεβίτσιους συνέβαλαν όσο μπορούσαν (11π.-10π. αντίστοιχα).

Ο αγώνας:

Αγωνιζόμενη χωρίς τους Γιάνις Στρέλνιεκς και Βασίλη Ξανθόπουλο, αλλά με τον Αϊζάια Μάιλς να παίρνει αρκετό χρόνο συμμετοχής, η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς.

Ο Μίκαελ Χόπκινς έβαλε τους πρώτους πόντους του αγώνα, διαμορφώνοντας το 0-7 σε διάστημα λιγότερο του 1,5 λεπτού.

Έπρεπε να φτάσουμε στο 05:21 από τη λήξη της πρώτης περιόδου για να σκοράρει κάποιος άλλος παίκτης της Ρέτζιο Εμίλια, κι ενώ η ΑΕΚ είχε προς στιγμήν ροκανίσει τη διαφορά.

Η ελληνική ομάδα δεν έβρισκε λύσεις στην επίθεση, εν αντιθέσει με την ιταλική που έκλεισε στο +7 το α’ δεκάλεπτο.

Ο Χόπκινς εξακολουθούσε να έχει επαφή με το καλάθι της ΑΕΚ, ενώ βοηθούσε και στο δημιουργικό σκέλος (από δική του ασίστ ο Γκαμπριέλε Στεφανίνι έστειλε τη διαφορά στο +13).

Η Ρέτζιο Εμίλια κρατούσε σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου, όταν ο Οσβάλντας Ολισεβίτσιους έγραψε το 36-46 με 3/3 βολές.

Είχε αρχίσει να διαφαίνεται, όμως, η “ενωσίτικη” άνοδος στην αμυντική λειτουργία. Με επιμέρους 11-3 η ΑΕΚ επανήλθε για τα καλά και άφησε ανοιχτούς λογαριασμούς εν όψει του τέταρτου δεκαλέπτου.

Χρειάστηκε να κυλήσουν 31 λεπτά προκειμένου να πάρει για πρώτη φορά το προβάδισμα η ομάδα του Ηλία Καντζούρη, με καλάθι του Κένι Γουίλιαμς.

Η ΑΕΚ δέχθηκε 39 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στα πρώτα 13:22 του δευτέρου είχε επιτρέψει μόλις 11! Η Ρέτζιο Εμίλια επιχειρούσε συνεχώς τρίποντα (συνολικά εκτέλεσε 30 έναντι 20 διπόντων), αλλά δεν δικαιωνόταν.

Το τρίποντο του Κώστα Παπαδάκη για το 56-50 εδραίωνε την αλλαγή δεδομένων στην αναμέτρηση, ασχέτως αν ο Μικέλε Βιτάλι απάντησε γρήγορα με το ίδιο νόμισμα.

Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν την αυτοσυγκέντρωσή τους στην άμυνα, ενώ ο Χόπκινς είχε σιγήσει για τα καλά, προτού γίνει παντελώς… αθόρυβος από τη στιγμή που συμπλήρωσε 5 φάουλ στο 06:16 της δ’ περιόδου.

Όταν ο Μάιλς εκτέλεσε έξω από τα 6,75μ. στα 03:21 πριν από τη λήξη, το σκορ έγραψε 64-53 και η πλάστιγγα έγειρε πια ξεκάθαρα υπέρ της ΑΕΚ.

Στην επόμενη επίθεση, ο Αντρέα Τσιντσαρίνι δεν είχε απάντηση, αμέσως μετά ο Μάιλς πέτυχε το 66-53 και με 02:39 στο ρολόι, η Ρέτζιο Εμίλια αναζητούσε ένα “θαύμα”, το οποίο τελικά δεν συντελέστηκε.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-39, 47-50, 68-59