ΠΑΟΚ-Μάλαγα

Με τη διαιτησία να αποδεικνύεται εχθρική στο PAOK Sports Arena, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 88-85 από τη Μάλαγα, σε ματς για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Basketball Champions League.

Κατά συνέπεια, ο “δικέφαλος” έπεσε στο 1-4 του 7ου ομίλου και, από τη στιγμή που η Ντιζόν πέρασε νικηφόρα από το Σάσαρι (1-4), καλείται να επικρατήσει εκτός έδρας της γαλλικής ομάδας στις 20/12, προκειμένου να εξασφαλίσει την 3η θέση.

Σε περίπτωση ήττας από τον αδιάφορο βαθμολογικά αντίπαλο, για να προκριθεί ο ΠΑΟΚ στο play in, θα πρέπει να χάσει και η Σάσαρι στην Ισπανία από την πρωτοπόρο (και επίσης αδιάφορη βαθμολογικά) Μάλαγα.

Τρομερή εμφάνιση για τον “δικέφαλο” έκανε απόψε ο Γιάνικ Φράνκε με 27 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ σπουδαία απόδοση έπιασαν και οι Τζέιλεν Χαντς (19π.), Τζέιλεν Ράιλι (επανήλθε μετά την απουσία του στο ματς με τον Ολυμπιακό, σημειώνοντας 15 πόντους).

Κορυφαίοι των νικητών, οι οποίοι στο BCL έφτασαν στο 5-0 και συνολικά μετρούν 9 νίκες από τις 30 Οκτωβρίου, ήταν οι Κέντρικ Πέρι (19π.-6ασ.), Τάισον Κάρτερ (16π.), Ντέιβιντ Κράβις (13π.-7ρ.-5ασ.) και Ντίλαν Οσετκόφσκι (10π.-6ρ.).

Με μπροστάρη τον Πέρι (8 πόντοι), η Μάλαγα προηγήθηκε 15-3 και δεν είχε κανένα πρόβλημα να χτίσει διαφορά ασφαλείας.

Ο ΠΑΟΚ αδυνατούσε να βρει σκορ από μακριά, με συνέπεια να κυνηγά συνεχώς διψήφια απόσταση, η οποία έγινε μονοψήφια προς τη… δύση του α’ ημιχρόνου (26-35).

Ο Άρης Λυκογιάννης αποβλήθηκε, οι γηπεδούχοι είχαν κόντρα διαιτησία, όμως το τρίτο δεκάλεπτο τους ανήκε, με τον Φράνκε να κάνει τη διαφορά και τον Χαντς να γράφει το 60-59 στο φινάλε.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ κρατούσε γερά και, μάλιστα, προηγήθηκε 74-71, δείχνοντας ικανός να πάρει τη νίκη. Τότε, ο Κάρτερ αφυπνίστηκε για τα καλά. Η Μάλαγα κατέγραψε επιμέρους 10-3 σε ένα κομβικό σημείο.

Ο “δικέφαλος” παρέμεινε, πάντως, ολοζώντανος. Ο Φράνκε ισοφάρισε σε 81-81 και ο Χαντς πέτυχε 4 συνεχόμενους πόντους (85-81). Δυστυχώς για την ομάδα του Λυκογιάννη, ο Κράβις πέτυχε καθοριστικό τρίποντο στο 1:10 και στα 23” ο Πέρι ανέτρεψε τα δεδομένα (85-86). Ο Ράιλι αστόχησε στα 9”, ο Κράβις πήγε στη γραμμή των βολών στα 6”, έγραψε το 85-88 και ο Ράιλι έχασε το τελευταίο σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 36-44, 60-59, 85-88