Παράταση στο θρίλερ των play-in του στο Basketball Champions League, καθώς την Τρίτη (25/01) η ουκρανική Προμετέι νίκησε τη Χάποελ Ιερουσαλήμ με 82-79, με τρίποντο στη λήξη της παράτασης κι ισοφάρισε σε 1-1 τις νίκες!

Μολονότι την ίδια μέρα άρχισαν οι αγώνες των ομίλων των “16” το τελευταίο ζευγάρι των play-in θα δώσει και τρίτο αγώνα,

Ο δεύτερος αγώνας Προμετέι-Χάποελ Ιερουσαλήμ ήταν δραματικός και τα 40 λεπτά δεν αρκούσαν να αναδείξουν τον νικητή.

Την αναμέτρηση έστειλε στην παράταση με 2/2 βολές ο Μίρο Μπίλαν, για την Προμετέι κι ενώ στη λήξη ο Στέφενς έκοψε το σουτ του Άριελ της Χάποελ!

Στη λήξη της παράτασης, με το σκορ στο 79-79, ο Κρις Ντόου (κεντρική φωτογραφία άρθρου) της Προμετέι πέτυχε το τρίποντο της νίκης!

Ο Ντι Τζέι Κένεντι με 20 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ των νικητών, ενώ Μπίλαν και Στέφενς είχαν από 13.

Ο Ντόου τελείωσε με 9 πόντους και πριν από το νικητήριο τρίποντο είχε 0/3 από τα 6,75μ.

Για τη Χάποελ Ιερουσαλήμ, ο Τζέιλεν Άνταμς πέτυχε 25 πόντους κι ο Σουλεϊμάν Μπράιμο 21.

Στα παιχνίδια των ομίλων της φάσης των “16” που άρχισαν επίσης απόψε, η Τόφας Μπούρσα νίκησε 91-81 την Νταρουσάφακα, και η Τενερίφη νίκησε στην Ουγγαρία τη Σομπατέλι με 79-73.

Στον αγώνα των δύο τουρκικών ομάδων στον J όμιλο, η Νταρουσάφακα προηγήθηκε στην Προύσα 31-17 στο δεκάλεπτο, όμως η Τόφας ανέτερεψε τα δεδομένα και πήρε τη νίκη.

Ο Μπερκ Ουγκουρλού πέτυχε 19 πόντους για τη νικήτρια κι από 16 Κουκ και Ασλάν.

Για την Νταρουσάφακα ο Γκαμπριέλ Ολασένι είχε 26 πόντους κι ο Οζντεμίρογλου 18.

Στην Ουγγαρία για τον L όμιλο,  η Τενερίφη νίκησε με 79-73 τη Σομπατέλι. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι είχε 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ άλλους 13 πέτυχε ο Σάσου Σαλίν για την ισπανική ομάδα.

Ο Μάρβιν Κλαρκ πέτυχε 19 για τη Σομπατέλι και ο Ζίλαρντ Μπένκε 16.

Στον τελευταίο αγώνα της βραδιάς η ρουμάνικη Κλουζ Ναπόκα νίκησε εκτός έδρας τη Μάλαγα με 79-73!

Ο Ελάιτζα Στιούαρτ πέτυχε 26 πόντους για την Κλουζ, που επιβεβαίωσε με μια ιστορική νίκη στην Ισπανία, την ποιότητά της, φέτος!

Ο Φρανθίς Αλόνσο είχε 16 πόντους για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη.

BCL 2021/22: Το πανόραμα των play-ins και οι όμιλοι στη φάση των “16”